Tereyağlı yüz maskesi tarifi

0
tereyağı
tereyağı

İster inanın ister inanmayın bildiğiniz tereyağı, yüz maskesi yapımı için çok iyi bir temel oluşturur. Cilt tipiniz ne olursa olsun, ister karma cilt, ister kuru ister yağlı cilt, tereyağlı yüz maskesi cildiniz için çok doğru bir seçim olacaktır. Tereyağlı yüz maskesini yapmak eğlenceli ve ucuzdur ayrıca cildinize yabancı kimyasal maddeler de temas etmemiş olur.

Tereyağlı yüz maskesi için gereken malzemeler

 • 1 yemek kaşığı tuzsuz, yumuşatılmış tereyağı
 • Blender
 • Büyük bir çilek (normal ciltler için)
 • Küçük bir salatalığın çeyreği (gözler altındaki halkalar için)
 • 1 yemek kaşığı limon suyu (yağlı ciltler için)
 • 1 yumurta sarısı (kuru ciltler için)

Tereyağlı yüz maskesi nasıl yapılır?

 1. 1 yemek kaşığı tuzsuz, yumuşatılmış tereyağını blendera koyun. Tereyağı A vitamini açısından çok zengindir ve bu nedenle hassas, hasarlı veya güneş yanıklı ciltler için mükemmel bir yüz maskesi malzemesidir.
 2. Normal cilt veya kuru cildiniz varsa blendera bir adet iri çilek ekleyin. Çilek alfa hidroksi asitler açısından zengindir ve sivilceleriniz ile savaşınızda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda cildinizi temizleyecek, yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini yavaşlatacak, kırışıklıkları azaltacak, engelleyecektir.
 3. Eğer gözlerinizin altındaki mor halkalardan, gözler altındaki ve boyundaki şişliklerden kurtulmak istiyorsanız ortalama 3 cm uzunluktaki veya çeyrek salatalık dilimini blenderdan geçirin. Salatalık şişlikleri azaltmakla kalmaz cildinizin pH’ı ile benzer asitlik düzeyi sayesinde cildinizin dengesini bozmadan temizlemeye yarar. Daha fazla faydasını görmek için gözünüzün üzerine koymak için 2 salatalık dilimi de kesebilirsiniz.
 4. Eğer yağlı ciltler için tereyağlı yüz maskesi yapmak istiyorsanız 1 yemek kaşığı limon suyu da ekleyin. Limon doğal ve nazik bir cilt temizleyicidir ve cildin fazla kurumasına engel olur. Aynı zamanda limon cilt gözeneklerini de temizler, siyah noktaları ve sivilceleri azaltır.
 5. Bir yumurtayı kırın ve sarısını da blenderın içine ekleyin. Yumurta sarısı çok yüksek miktarda albümin içerir ve bu da kuru ciltleri nemlendirmesini, gözenekleri tamir etmesini, yüzdeki çizgileri ve kırışıklıkları azaltmasını sağlar.
 6. Tereyağını ve seçtiğiniz içerikleri blenderda iyice öğütün. Yüzünüzü nazikçe yıkayıp temizledikten ve sonra da kuruladıktan sonra karışımı yüzünüze ve boynunuza eşit olarak dağıtarak uygulayın. 10-15 dakika yüzünüzde kalmasına müsaade ettikten sonra serin su ile durulayın, havlu ile nazikçe kurulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.