Tırnak bakımı nasıl olmalı

0
Güzel tırnaklar
Tırnak Bakımı

Tırnaklar keratinden oluşur. Keratin saçlarda, ciltte ve vücudun farklı yerlerinde de mevcut bir bileşendir. Tırnak bakımı sadece manikür ile olmaz. Bunun yanında sağlıklı ve mükemmel durumda tırnaklar için tırnak bakımına özen göstermeniz gerekir. Aşağıdaki bilgileri kullanarak tırnak bakımınızı evde de yapabilirsiniz.

Tırnak Bakımının Önemi

Tırnak birçok bileşenden oluşur. Örneğin bizim tırnak diye adlandırdığımız tırnak plağı kısmı tırnağın sadece bir bileşenidir. Tırnağı çevreleyen tırnak kıvrımları, tırnak yatağı, tırnağın beyaz yarım daireli kısmı. Hepsi tırnağın bütününü oluşturmaktadır. Bu bileşenlerin hepsi sağlıklı olduğu zaman, sırasıyla bütün tırnak bir bütün olarak sağlıklı olacaktır.
Tırnaklarımız bedenimizin bir parçasıdır. Özellikle kadınlar için ayrı bir önemi olan tırnaklar seksapeli öne çıkarmada son derece etkilidir. Tabii güzel ve bakımlılarsa! Bunun yanında günlük aktivitelerimizde tırnaklarımız son derece işimize yarar. Aynı zamanda onları kullanırız. Tırnaklarınız sağlıksız olduğunda, eklemlerinizde veya el yüzeyinizde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tırnaklarınızın sağlığı için ilk ve en önemli kural su içmektir. Bol su içtiğinizde tırnaklarınızın esnekliği artacak ve kırılganlığı da bu orantıda azalacaktır.

Tırnak Bakımının Faydaları

Aslında tırnak bakımı ile birçok hastalığın önüne geçmek mümkündür. Tırnaklarınızı yemekten kaçının ve mümkünse bu konuda yardım alın çünkü tırnak yemek gerçekten genel sağlığınızı tehdit eder. Tüm kir ve mikroplar tırnak çevresinde birikir ve tırnaklarınızı ağzınıza götürdüğünüzde mikropları da götürmüş olursunuz. Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için A ve E vitamini açısından zengin gıdaları tüketmelisiniz. Bu besinler ayrıca saç, göz ve cilt gibi vücudun diğer alanlarına da ulaşarak bu alanların sağlıklı ve güçlü olmalarına yardımcı olur.

Evde Tırnak Bakımı

Tırnakların farklı bölümlerine göre farklı bakımlar uygulanmalıdır. Örneğin tırnaklarınızın çevresinde biriken etler olabilir. Bu etleri manikür setiniz yardımıyla ortadan kaldırabilirsiniz.  Tırnak etrafındaki etleri alırken yaralanmaları önlemek için yumuşak hareketler yapmalısınız.  Tırnak nemlendiricisi kullanmak da önemlidir. Tırnaklarınızın kırılgan olup olmaması önemlidir. Düzenli olarak tırnaklarınızı nemlendirerek evde tırnak bakımı nızı yapabilirsiniz.

Uygun tırnak bakımı uygun el bakımını içerir. Ellerinizi ihmal ederken tırnaklarınıza bakım yapmanız bir şey ifade etmeyecektir. Düzenli olarak ellerinizi yıkayın ve nemlendirin. Tırnakların çok uzun olmaması da hem mikropların birikmemesi hem de cildinizi tahriş etmemesi açısından önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.