Tırnak egzaması nasıl geçer?

| 2013/02/16 | 0 Comments
Tırnaklar

Tırnak egzaması

Tırnak egzaması tırnak yatak altında ve çevresinde oluşur. Buna bağlı olarak cilt tahriş olur. Bir süre sonra tırnak egzaması kronik hale gelebilmektedir. Tırnak etlerinde ve çevresinde istenmeyen kırmızılıklar oluşur. Tırnak egzaması tedavisinde çeşitli yolları vardır.

1

Suyla temasınızı kısıtlayın. Ellerinizi aşırı suya maruz bırakmaktan kaçının. Ev işleri ve mutfak işleri yaparken plastik eldiven takın. Su cildi kurutur. Cilt kuruluğu ise tırnak egzamasını daha kötü hale getirecektir. Bu nedenle suyla temasınızdaki azalma tırnak egzamanızda iyileşme sağlar.

2
En az günde bir kez tırnak yatakları için nemlendirici losyon uygulayın. Bu cildi esnek tutacak ve nemi hapsedecektir. Nemlendirici krem veya losyonu vücudunuzdaki egzamaları iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

3

Tırnak egzamasını önlemek için egzamanızı neyin tetiklediğini belirleyin. Bilinen en yaygın egzama tetikleyicisi strestir. Bazı temizlik ürünleriyle temas, terleme, ağır sabunlar ve parfümler de egzamaya neden olabilir. Bununla birlikte egzamaya neden olan yiyeceklerden de uzak durmak gerekir.

4

El veya ayak tırnaklarına soğuk kompres uygulayın. Buzu bir havluya veya poşete sararak tırnak egzaması olan bölgelerde bekletin. Böylece egzamanın neden olduğu tahriş, kızarıklık ve şişme gibi semptomlarda rahatlatmak olacaktır.

5

Tırnak egzaması belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olacak herhangi bir ilaç önerisi için doktorunuza danışmalısınız. Reçete ile satılan ilaçlar iltihabı ve kızarıklığı azaltmaktadır.

Etiketler: ,

Kategori: Cilt Sorunları, Egzama, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.