Tırnak kalınlaşması nasıl önlenir? Tırnak kalınlaşması nasıl tedavi edilir?

0
kalınlaşan tırnaklar
tırnak kalınlaşması

Bu durum en çok ayak tırnaklarında görülür. Kalınlaşan ve sertleşen tırnak dışarıdan nahoş bir görüntüye yol açar. Tırnak kalınlaşması en sık bahar ve yaz aylarında görülür. Tırnak kalınlaşması aslında sağlık açısından da önemlidir. Bu nedenle tedavisi ihmal edilmemelidir.

Bacakları ve ayağı sıkıca saran çoraplar tırnaklara basınç yapar. Bu da tırnak yapısında değişikliğe kapı açmaktadır. Sivri uçlu ayakkabılar ve sert uçlu ayakkabılar da bir diğer basınç nedenidir. Tırnak kalınlaşmasının en sık rastlanan nedeni mantarlardır. Mantarlar tırnak yapısında değişikliğe neden olur.

Tırnak kalınlaşması nasıl önlenir?

Tırnak kalınlaşmasını önlemek için öncelikle ayakların hijyenini ve rahatını sağlamak gerekir. Bu nedenle ayaklar sık sık yıkanmalı ve ayak yapısına uygun ayakkabı tercih edilmelidir. Ayak tırnakları küt şekilde kesilmelidir ve aşırı kısa olmamalıdır. Aseton tırnaklara zarar verdiğinden mümkün olduğu kadar az kullanılmalıdır.

Tırnak kalınlaşması tedavisi

Tırnak kalınlaşması tedavisinde öncelikli amaç tırnağın normal kalınlığına ulaşmasıdır. Bu bir müdahale gerektirir. Tırnak normal kalınlığına getirildikten sonra da özel bir bakım ister. Tırnaklar eskisinden daha çok himaye altına alınmalı ve sürekli nemlendirilmelidir. Böylece tırnağınız eski esnekliğini ve yumuşaklığını geri kazanacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.