Tırnak kırılması nasıl önlenir?

0
Eller
tırnak kırılması

Her kadın bakımlı ve uzun tırnaklara sahip olmak ister. Kadınlarda el görünümünde farklılık yaratan uzun tırnaklara sahip olmak önemlidir. Fakat öncelikli olarak beslenmeden kaynaklanan nedenler tırnak kırılmalarına neden olmaktadır. Kişinin belirli kalsiyum içeren besinleri tüketmemesi, vücutta su eksikliği gibi nedenler tırnak kırılmasına yol açmaktadır. Uzun bir tırnak isteyen bayanların bakım yapmaları ve tırnaklarını temizlemeleri gerekmektedir. Ayrıca uzun tırnakların haftada en az bir defa kesilmesi ya da törpülenmesi şarttır. Aksi takdirde tırnaklarda sürekli kırılma olacaktır. Ayrıca kimyasal madde içeren deterjanlar, aseton ve buna benzer kimyasal maddelerin de tırnakla temas etmesi tırnakların zayıflayarak güçsüzleşmesi ve kırılmasına neden olacaktır.

 Peki tırnak kırılması nasıl önlenir?

  • A ve C vitamini içeren ürünleri bolca tüketmeye çalışın.
  • Günde en az 8 bardak su tüketmeyi deneyin.
  • Tırnaklarınız uzunsa haftada en az 1 kez törpüleyerek düzeltin.
  • Çok fazla aseton kullanmamaya çalışın ve kimyasal madde içeren deterjan gibi ürünlerle fazla temastan uzak durun.
  • Vitamin bakımından zengin nemlendirici kremler kullanın ve krem sürerken tırnaklarınızla da temas etmesine özen gösterin.

Tırnak Kırılmasını Önlemeye Yarayan Yöntemler

Ufak bir kaba ılık su doldurun, içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı tuz, bir çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı sirke ekleyin. Hazırladığınız bu suyun içerisinde ellerinizi fırsat bulduğunuz kadar su soğuyuncaya kadar bekletin. Sonrasında ellerinizi sudan çıkararak kurulayın ve zeytinyağı içeren bir el kremi ile nemlendirin.  Bu işlemi her akşam düzenli bir şekilde uygularsanız çok kısa bir süre sonunda tırnaklarınızın güç kazanmasını sağlayabilirsiniz.

1 limon kabuğunu soyun ve tırnaklarınızı vakit buldukça limon kabuğu ile ovun. Limon suyu, badem yağı ve hint yağını karıştırarak bu karışımı her akşam tırnaklarınıza uygulayıp o şekilde uyuyun. Bir süre sonra tırnak kırılmasını önlemeyi başarabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.