Tırnak kırılmasının nedenleri nelerdir?

0
Tırnak ve el bakımı
Tırnak kırılmasının nedenleri

Genellikle tırnak kırılmasının nedenleri ile ilişkili bir hastalık yoktur. Tırnaklar çeşitli nedenlerle çatlayıp ve bölünebilirler. Ama bu durum kolayca giderilebilir. Tırnak kırılmasının nedenleri genellikle çevresel nedenlerdir.

1.Aşırı temizlik

Tırnakların su ve sabunla sürekli temas etmesi, sağlıklı tırnakların kırılgan hale gelmesine neden olacaktır. Ellerimizi ve dışarı ile vücudumuzun dışarı ile temas eden yerlerini dezenfekte etmekte kullandığımız anti bakteriyel el jelleri alkol bazlı olmaktadırlar. Bu jeller içerdikleri alkol nedeni ile tırnakların kurumasına ve bölünmesine neden olmaktadır.

2.Çok uzun tırnaklar

Uzun tırnaklar, normal aktiviteler sırasında kırılabilir. Ayrıca uzun tırnakların aşınma ve yıpranma oranları kısa tırnaklara göre çok daha fazladır. Bu nedenle tırnakların uzun olması, bölünmelerine katkıda bulunur.

3.Çevresel kuruluk

Mevsimsel kuruluk tırnak durumunu etkiler. Kışın, soğuk havada dışarıdan, sıcak odaya girmek tırnakları kurutur. Yaz aylarında, aşırı güneş ışığı da tırnakları kurutur.

4.Tırnak ürünleri

Tırnak cilası, tırnak üzerindeki nemi emerek kırılgan hale getirebilir. Çok sık Tırnak cilası kullanmak ve yine çok sık tırnak cilası çıkarıcısı kullanmak da tırnakları kurutur ve bölünmelere neden olur.

5.Yeme alışkanlıkları

Aşırı düşük yağlı diyetler tırnakların iyi beslenememesine sebep olacağından tırnakların bölünmesine yardım edebilirler.  Vücut ihtiyacı olan yağ ve gıdaları alamazsa sadece tırnak bölünmesi değil diğer birçok hastalığa da sebep olur. Deniz suyunun tuzu da tırnakları kurutur. Tırnakların çok karmaşık bir protein yapıları vardır; Biraz yağ sağlıklı tırnaklar için olmazsa olmazlar arasındadır.

6.Kalsiyum ve vitaminler

Tırnak kırılmasının nedeni kalsiyum veya diğer vitamin eksikliği sebebiyle olabilir. A,B6, C ve E vitamini eksikliği tırnak bölünme ve kırılmalarını en önemli sebeplerindendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.