Tırnak mantarı için bitkisel tedavi

0

Tırnakta mantarTırnak mantarı bitkisel tedavi yolları bu sorunun giderilmesinde faydalı olabilir. Tıpta onikomikoz olarak tanımlanan tırnak mantarı, tırnak dibinde ve çevresinde dermatofit denilen organizmalar nedeniyle oluşur. Tırnak yatağından başlayarak, tırnağın hepsine yayılır. Bilinen tırnak hastalıklarının çoğunluğunu tırnak mantarı oluşturmaktadır.

Tırnağınızda mantar olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Gözle görünür bazı değişiklikler hemen dikkat çeker. Tırnaklarda pullanma, sarı yeşil ve kahverengi renklenme, kötü kokunun olması, tırnak içlerinde kir birikimi, acı ve hassasiyet tırnak mantarı belirtileri arasındadır.

Tırnak mantarı bitkisel tedavi yolları

Isırgan otu karışımı

Bir cezve suyun içinde bir miktar kuru ısırgan otunu koyun. Bunu orta ateşin üzerinde 5 dakika kadar kaynatın. Daha sonra karışımı süzerek, ılınmasını bekleyin. Süzülen ısırgan otunu lapa şekline getirin. Tırnaklarınızda oluşan mantarlı bölgenin üzerine bu lapayı koyarak, 10 dakika kadar bekletin. Gün içinde bu uygulamayı 2 defa yapabilirsiniz. Hem rahatlamanıza yarayan, hem de kaşıntıyı alan ısırgan otu lapası, mantarlı bölgenin ağrısını da hafifletecektir.

Sirke

Tırnak mantarı tedavisinde sirke oldukça sık kullanılmaktadır. Zamanında müdahale edilirse, mantarın bütün tırnağa yayılması önlenebilir. Sirkenin asidik yapısı mantarı öldürmekte oldukça etkili olur. Cildin Ph dengesini ayarlayarak, kaşıntının giderilmesine yardımcı olur. Özellikle tırnak mantarının yeni oluşmaya başladığında, sirke kullanılması oldukça faydalı olacaktır. Sirkeyi tırnak mantarı için kullandığınızda mutlaka biraz ılık suyla karıştırın. Bu karışımın içinde tırnağı 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra tırnakları yıkayarak, iyice kurulayın. Tırnak mantarında bölgenin kuru kalması çok önemlidir. Nemli ortamda tırnaklarınızdaki mantarın beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.