Tırnak mantarı nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

0
El kremi, El bakımı
Tırnak mantarı nasıl geçer

Tırnak mantarı onikomikoz adı verilen mantar enfeksiyonu kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kozmetik bir sorun değildir ve tırnak yatağında oluşan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonlar ‘’Dermatofit’’ denilen organizmalar tarafından oluşmakta ve bulaşıcı bir özellik taşımaktadır. Sizlere bu yazımızda tırnak mantarı nasıl geçer ve tedavisi için neler yapılabilir sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Tırnak mantarı nasıl anlaşılır?

 • Tırnak üzerinde sarı, yeşil ve kahverengi renklenmelerin görülmesi tırnak mantarını işaret eder.
 • Tırnak mantarı oluşuyorsa tırnak üzerinde pul pul şeklinde kalkmalar da görülmeye başlanacaktır.
 • Tırnak altında biriken kirler de bu rahatsızlığı anlamanızda yardımcı olacaktır.
 • Tırnak mantarı ile birlikte ayakta oluşan kötü kokularda artış gösterecektir.
 • Ayak tırnaklarında acı ve hassasiyet görülmesi de bu rahatsızlığın belirtileri arasında görülecektir.

Tırnak mantarı nasıl oluşur?

Tırnak mantarı genellikle tırnak yatağı denilen bölgede oluşmaktadır. Tırnakta hasar oluşturan her türlü şey mantarın tırnak içerisine girmesini daha da kolaylaştırmaktadır. Bunlar arasında el ve ayak cisimlerine sert bir cismin vurulması ile meydana gelen zedelenmeler, ayak tırnağına basılması, tırnakların istenmeyerek çok derinden kesilmesi ve bunun sürekli tekrarlanması, özellikle de ayak tırnaklarının sıkışmasına ve rahat etmemesine neden olan ucu sivri ayakkabılar tırnak mantarının oluşumuna yol açan etmenlerdendir.

Tırnak mantarı nasıl bulaşır?

Tırnak mantarı nasıl geçer ve nasıl bulaşır kısmı sanırım en önemli noktalardan birisi. Tırnak mantarının bulaşıcı olduğunu yukarıda söylemiştik. Enfeksiyonun bulaşma riski açık alanlarda, ılık ve nemli ortamlarda daha da artmaktadır. Bu alanlar soyunma odaları, ortak kullanılan yüzme havuzları, ortak alan olarak kullanılan duş ve banyolar, bahçe vb ortamlar ile özellikle kuaförlerde kullanılan sterilize edilmemiş manikür ve pedikür aletlerdir. Kısacası tırnak mantarı ortak alanlarda ve ortak kullanılan aletlerde bulaşma riski taşımaktadır. Bu nedenle çok dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Tırnak mantarından korunma yolları

Tırnak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve bu enfeksiyondan korunmak için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle tırnak mantarı tedavisi ve sonrasında dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar;

 • Ayaklarınızı temiz ve kuru tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Ortak alanlarda bulaşma riski fazla olan tırnak mantarından korunmak için özellikle halka açık havuz ve duş alanlarında terlik kullanmaya dikkat edin.
 • Ayak tırnaklarınızı keserken dikkat etmeniz gerekiyor. Tırnaklarınızı parmak ucunu geçmeyecek şekilde ve düz olarak kesmeye çalışın.
 • Manikür ve pedikür esnasında kullanılan aletlerin kendinize özel olmasına mutlaka dikkat etmeli ve ortak kullanılan aletlerden kaçınmalısınız.
 • Ayak mantarını engellemek bir bakımı ayakların rahat etmesine de bağlıdır. Bu nedenle ayaklarınız için sivri burunlu ayakkabılar giymek yerine daha rahat edebileceğiniz ayakkabıları giymeye çalışın
 • Ortak kullanılan eşyalardan sakının özellikle ev içerisinde kullandığınız havlunun şahsınıza özel olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ayaklarınızda fazla terleme oluyorsa sık sık çoraplarınızı değiştirmeye özen göstermelisiniz.

Tırnak mantarı riski taşıyanlar

Tırnak mantarı nasıl geçer sorusunu yeterince cevapladıktan sonra şimdi de tırnak mantarı riski en çok kimlerde görülmektedir bunu anlatacağız. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki tırnak mantarı yavaş ve kronik bir şekilde ilerleyen bir rahatsızlıktır. Tırnak rahatsızlıklarının %50 si tırnak mantarından oluşmaktadır. Dünyada pek çok kişi tırnak mantarı riski altındadır. Fakat bazı kişiler bu riske karşı daha duyarlıdır. Bunlar;

 • Diyabet hastaları
 • Dolaşım rahatsızlığı bulunan kişiler
 • Bağışıklık sistemi güçsüz olanlar
 • 65 yaş ve üzeri kişiler
 • Ayak derisinde mantar enfeksiyonu taşıyan kişiler
 • Ayakları üzerine fazla yüklenen atlet, koşucu ve dansçı gibi kişiler bu riski daha fazla taşıyan kişilerdir.

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?

Tırnak mantarı tedavisi kişinin doktoru tarafından önerdiği ilaçların kullanılması ile gerçekleşmektedir. Tırnak mantarı kendiliğinden iyileşme gösteren bir rahatsızlık değildir. Tırnak mantarı genellikle ağızdan alınan ilaçlarla yapılmaktadır. Tedavi yaklaşık olarak 3 ay kadar sürmektedir. El tırnak mantarında bu süre 2 aya düşmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte tırnak mantarı için de lazer tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. Tırnak mantarı için çorap ve ayakkabıların içerisine uygulanabilecek sprey seçenekleri de bulunmaktadır. En uygun tedavi yöntemi doktorunuz tarafından belirlenecek olup tırnak mantarı tedavisi kısa süren bir tedavidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.