Tırnak sararması neden olur nasıl önlenir

0
Kırmızı oje, el kremi
Tırnak sararması

Tırnak sararması birçok nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Bayanlar için cilt bakımı kadar tırnak ve el bakımı da oldukça önem taşımaktadır. Sizlere bu yazımızda tırnak sararması neden olur ve çözümleri nelerdir konusunda bilgiler vereceğiz.

Tırnak Sararmasının Nedenleri Şunlardır

  • Yeterli miktarda C ve D vitamini alınmaması tırnak sararmasının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Oje ve keratin içeren maddeler tırnak sararmasına neden olmaktadır.
  • Sigara ve kimyasal maddelerle çok fazla temas eden kişilerde de tırnak sararması görülmektedir.
  • Oje kullanan bayanların tırnakları havasız kalır ve bu nedenden dolayı tırnaklarda sararmalar görülür.
  • Tırnak sararmasına yol açan diğer etkenler ise üçlü toluen, formaldehit ve dibutil flattır. Bu bileşenlerin bir arada bulunduğu ojeler tırnak sararmasına yol açmaktadır.
  • Sürekli olarak kullanılan ilaçlar özellikle de şeker hastalarında tırnak sararması görülmektedir.

Tırnak Sararmasının Çözümleri

Yukarıda saymış olduğumuz nedenler tırnak sararması neden olur sorusunun cevaplarıdır. Birde bunun çözümleri var tabiî ki. Tırnak sararmasının çözümü olarak ilk olarak cildinizi yeterli güneş ışınları almaya ve keratin içerikli beslenmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Sigara içen kişilerde nikotin tırnak sararmasına neden olur. Bu nedenle sigara kullanımından uzak durmanız gerekmektedir. Oje tırnak sararmasına neden olan etmenlerden en önemlisidir. Bu nedenle ara ara tırnakları dinlendirmek, oje sürmemek ve havalanmasını sağlamak oldukça önemlidir. Tırnak sararması yaşıyorsanız limonu ikiye bölerek tırnaklarınızı limonun içine batırıp dilediğiniz kadar bekletebilirsiniz. Bu işlemi sürekli uygulayarak kısa sürede tırnak sararmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca koyu renk oje kullanıyorsanız ojeden önce tırnak koruyucu sürmeniz tırnak sararmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca tırnak sararmasını önlemek için tırnaklarınıza düzenli olarak manikür uygulamanızda fayda sağlayacaktır. Bu nedenle kendinize özel manikür seti kullanmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.