Tırnak sararması nedenleri nelerdir

3
Tırnak
tırnak sararması nedenleri

Tırnak sararması nedenlerinin başında sigara tüketimi gelmektedir. Genellikle sigaranın dumanından etkilenen tırnaklar sararmaya başlar. Bununla birlikte tırnaklarda renk değişikliği  altta yatan bir sağlık sorunu ya da yaşlanma sürecinin bir  göstergesi olabilir. Tırnaklar, kahverengi, siyah, beyaz, mavi, kırmızı ve mor renge dönebilir  ancak genellikle sararma eğilimdedirler.  Tırnak sararması nedenlerini birkaç başlıkta toplayabiliriz.

Hastalıklara bağlı nedenler

Mantar Enfeksiyonu

Bir mantar enfeksiyonu tırnak sararması nedenleri arkasındaki en yaygın suçludur.  Mantar enfeksiyonu onikomikoz denilen tırnak ucu altındaki küçük beyaz veya sarı bir nokta ile başlayabilir. Enfeksiyon tırnağın geri kalan kısmına;  tırnak yatağı ve tırnak çevresindeki deriye yayılabilir.

Tırnak kalınlığı ve kalitesindeki değişikliklere renk değişimi de eşlik edebilir. Tırnağın kötü kokusu da bir mantar enfeksiyonu belirtisi olmaktadır. Bazı durumlarda tırnak enfeksiyonu kişiye hissettirmeden uzun yıllar boyunca devam edebilir. Sonunda tırnak etrafında bir ağrı belirir ve sizi hastalığınızla tanıştırmaya zorlayabilir.

Ne yazık ki, bu enfeksiyonları tedavi etmek zor olabilir. Tırnak enfeksiyonunda en önemli nokta enfeksiyonu önlemektir. Tırnakları kuru tutmak ve düzenli olarak temizliğini yapmak son derece önemlidir. Tırnaklarınızda sararma varsa ve herhangi bir ağrı hissediyorsanız bir dermatoloğa danışmanızda fayda olacaktır.

Tırnak sararması sendromu

Tırnak sararması sendromu nadir görülür ve bazı durumlarda genetik olduğu düşünülür. Tırnak sararması sendromu yaşlılarda daha sık görülmektedir. Tırnak sararması sendromuna sahip kişilerde genellikle tırnakların uzaması son derece yavaştır. Sarı tırnaklara eşlik eden solunum yolları sorunları ve lenf sistemi sorunları bulunur. Oral ilaçlar ve E vitamini topikal tedavisi uygulanabilir. Bu tedaviler bazı durumlarda sendromu kontrol altına almaya yardımcı olmuştur.

Sedef hastalığı

Sedef hastalığı kalıtsal bir cilt hastalığıdır. Sedef hastalarının ciltlerinde pul pul lekelenmeler, kırmızılık ve tahriş görülür. Sedef hastalarının %10’unda tırnak renginde değişiklikler görülmektedir. Tırnakların sararmasının yanında tırnaklarda kalınlaşma ve çukurlar da görülmektedir. Ayrıca tırnak üzerinde sarı-kahverengi veya sarı-pembe lekeler de oluşabilir.

Diyabet

Tırnak sararmasının nedenleri arasında diyabet de yer almaktadır. Bu, muhtemelen vücutta bir protein-glukoz reaksiyonunun neden olduğu zararsız bir durumdur.

Diğer nedenler

Yaşlanma

Yaşlanma sürecinde tırnaklarda sararma gözükebilir. Yaş ilerledikçe tırnaklar sertleşip kalınlaşabilir ve renginin de sararması doğal bir durumdur.

Aseton kullanımı

Sık sık aseton kullanmak tırnak sararmasının nedenleri arasında yer alır. Aseton tırnak yapımıza zarar verebilir. Ojeler de aynı şekilde tırnaklarda sararmanın suçlusu olabilirler. Özellikle kırmızı ojeler sararmaya neden olabilmektedir. Tırnak sararmasını önlemek için ojeleri çok uzun süre tırnaklarınızda tutmamaya özen gösterin.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.