Tırnak soyulma ve yarıkları nasıl tedavi edilir

0
Sağlıklı tırnaklar
Sağlıklı tırnaklar

Tırnak soyulma ve yarıkları pek çok insanın ortak sorunudur. Meydana gelen tırnak soyulma ve yarıkları nasıl tedavi edilir. Tırnaklardaki bölünme, yarılma veya soyulmanın başlıca nedenlerinden biri de iklimdir. Kış aylarında, tırnaklarımızı sert rüzgârlara ve soğuğa maruz bırakmamak için ellerimizi ve tırnaklarımızı sıcak eldiven ile korumak, tırnaklarımız için çok önemlidir. Ellerinizin günlük olarak uygun nemlendirici ile nemlendirilmesi önemlidir. Tırnakların soyulması ve yarılması için en önemli olan konu, ellerin ve tırnakların muhtemel çevresel faktörlerden korunması, sağlıklı tırnaklara sahip olmak için esastır.

Tırnak soyulmasının tedavisi için malzemeler

  • Tırnak makası
  • Emory Kurulu
  • E vitamini
  • Jojoba yağı
  • Multi-vitamin
  • Lastik eldivenler
  • Laktik asit
  • Alfa-hidroksit asitlerin
  • Pamuk eldiven

Tırnak soyulmasının tedavisi için adımlar

1

Tırnaklarınızdaki potansiyel bir tıbbi durumun belirtileri için tırnaklarınızı inceleyin. Kalınlaşmış, renksiz çıkıntılı, ya da çukurlu tırnaklar, bir mantar enfeksiyonu ya da sedef hastalığının belirtileri olabilir. Şayet tırnaklarınızda bu belirtiler varsa mutlaka bir dermatologa görünün.

2

Tırnak uçları, parmak uçları ile aynı seviyededir. Uzun tırnaklar cansız ve zayıf ise yarılabilir ve tırnak uçlarından itibaren soyulabilir. Tırnaklarınızın üstündeki pürüzleri gidermek için tırnak üstlerini uygun kremlerle ovalayabilirsiniz.

3

Tırnaklarınızı günde iki kez E vitamini ve jojoba yağı ile ovalayın ve masaj yapın.  Her iki madde de losyon ya da krem halinde bulunabilir. E vitamini ve jojoba yağı tırnaklarda depolanır, tırnakların yarılması ve bölünmesi önlemeye yarayacaktır.

4

Tırnaklarınızın sağlığı için her gün multi vitamin almalısınız. Almanızı gereken multi vitaminler ise B-kompleks vitaminleri, biotin veya vitamin B-7 içeren multi-vitaminlerden olmalıdır. Multi vitaminleri alırken dikkat etmeniz gereken husus ise bu vitaminlerin 24 saatte 2.5mg olacak şekilde alınmalıdır.

5

Aseton ve tırnak cilası çıkarıcılar, tırnakların daha fazla bölme veya soyulmasına neden olabilir. Bu nedenle bu tip kimyasallardan mutlaka kaçınmalısınız. Ayrıca tırnakların yarılma ve bölünmesinin, kuru ve yıpranmış tırnakların en büyük suçlularından birisi de su ve temizlik ürünleridir. Bu nedenle bulaşık yıkarken ya da temizlik yaparken her zaman lastik eldiven giyin.

6

Günde bir kez uygulayacağınız ve içeriğinde laktik asit, alfa-hidroksit asitler bulunan nemlendiriciler ile tırnaklarınızı ovalamak, tırnaklarınızı nemlendirir. Cansız olan ve hassaslaşan yüzeylere Rehidrasyon özellikleri aktif hale getirmek için nemlendirici uygulayın. Nemlendirici uyguladıktan sonra, tırnaklarınızdaki nemi tutmak için 20 dakika boyunca pamuklu eldiven giyin.

7

Tırnaklarınızın güçlenmesi için mutlaka ekstra proteinli besinlerle ve omega-3 yağları açısından zengin gıdalarla dengeli beslenin. Protein ve omega -3 açısından zengin besinler tırnakları güçlendirir, bölünme ve soyulmalarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Omega-3 yağları en çok balıklarda bulunur.

8

Tırnaklarınızdaki yarılma, bölünme ve soyulmaların bir diğer sebebi de stres ve aşırı yorgunluktur. Bunun için düzenli egzersiz ile rahatlamak ve stresi azaltmak çok önemlidir. Egzersiz ve terleme yoluyla vücut, endorfin salgılar ve toksinler vücuttan atılırlar. Böylece vücutta meydana gelen rahatlama yoluyla stres azaltılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.