Tırnak soyulması nedenleri hakkında bilgiler

0
Tırnak
Tırnak soyulması nedenleri

Kadınlar açısından büyük sıkıntı oluşturan konuların başında, tırnak soyulmaları gelmektedir. Bu konunun çözümünde ise tırnak soyulması nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Çünkü nedenlerini bilmeden tırnakların soyulmasını önlemek oldukça zor ve tuhaf olacaktır.

Cilt bakımı kapsamında en çok önem verilen konuların başında gelen tırnak soyulmaları hususu ve nedenleri, detaylı çalışmaların ardından tespit edilmiş ve derlenerek okuyuculara sunulmuştur.

Tırnaklarımız Neden Soyulur?

El güzelliğinin temel faktörlerinden biri olan tırnak güzelliği, bir kadın için oldukça önemlidir. Ancak kimi zaman tırnak soyulması sıkıntıları yaşanabilir. Bu tür durumlarda, doğru müdahaleler ve çeşitli önlemler için tırnak soyulması nedenleri bilinmelidir. Aşağıda, madde madde bu nedenleri vermekteyiz;

  • Takma Tırnak Kullanımı; Uzun süreli takma tırnak (akrilik de denir) kullanan kadınların ortak sorunu, doğal tırnaklarının zaman içinde hasar görmesidir. Bunun nedeni ise, doğal tırnaklara takılan yapay tırnakların bulunduğu yere zarar vermesinden ileri gelir. Ayrıca, yapay tırnakların sökülüp takılmasında da doğal tırnaklar zayıf düşerler.
  • Su İle Çok Haşır Neşir Olmak; Kadınların özellikle geçmiş dönemlerde çamaşır ya da bulaşık yıkamaları sırasında karşılaştıkları en büyük sorunlardan birisi de, su ile bu kadar çok temas edildiği için tırnakların zamanla zayıf düşmesi durumuydu. Aradan geçen zamanda, belki çamaşır ya da bulaşıklar pek elde yıkanmıyor ama, yine de su içinde çok zaman geçiren tırnakların yavaş yavaş soyulduğu gözlemleniyor.
  • Kimyasal Maddeler İle Temas; Burada çamaşır suyu, deterjan gibi herhangi bir maddeyi ayırmadan ifade ediyoruz ki, neredeyse tüm kimyasal maddeler tırnak soyulmasına neden olurlar. Çünkü bileşiklerdeki maddeler tırnak yapısını olumsuz yönde etkilerler. Bundan dolayı da söz konusu kimyasal maddelere direkt temastan kaçınmak gerekmektedir. Hem de hepsinden!
  • Çeşitli Hastalıklar; Sedef hastalığı, bu tip etkileri olan bir hastalıktır ve tırnak yapısı ile beraber diğer dokuların yapılarını da bozabilir. O nedenle de tırnak soyulmasında sedef ya da mantar gibi hastalıklar da etkili olmaktadır.
  • Kullanılan İlaçlar; Bir takım ilaçlar, vücudu gereksiz yere nemsiz bırakabilmektedir. Bazı ilaçlar ise doğrudan tırnak soyulmasına neden olarak kendini gösterebilir. Bu tip durumlarda doktorunuzla görüşerek ilacınızın yan etkilerini anlatabilir ve yeni bir ilaç isteyebilirsiniz.
  • Yanlış Ya Da Eksik Beslenme; Her vücut reaksiyonunda olduğu gibi, tırnak soyulmalarında da beslenme yanlışlığı ya da beslenme eksikliği kendini göstermektedir. Özellikle biotin eksikliği, protein yetersizliği ya da vitamin azlığı, tırnak soyulmalarında baş rolü oynayabilir.
  • İklim Değişiklikleri; Tırnak yapılarına doğrudan etkisi olan iklim değişiklikleri, çok sıcaktan çok soğuk havaya ya da tam tersi bir durumun yaşanması sırasında kendisini gösterir. Hava değişimlerinden etkilenerek nemsiz ve kuru kalan tırnaklar ise zaman içinde soyulmaya başlarlar.

Tırnak soyulmalarının belli başlı nedenleri bunlardır. Nedenlerinden yola çıkarak sizler de çeşitli önlemleri alabilir ve tırnak soyulması sıkıntısına engel olabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.