Tırnak soyulmasının nedenleri nelerdir?

0
Kırmızı oje
Tırnak soyulması

Birçok kadının yaşadığı sorunlar arasında alan ve sık karşılan tırnak soyulması kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Kadınlar özellikle ellerinin ve tırnaklarının bakımına çok özen gösterirler. Tırnak sorunları beslenme nedenlerinden kaynaklanacağı gibi başka nedenleri de olmaktadır. Sizlere bu yazımızda tırnak soyulmasının nedenleri ve çözümleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. Sizinde tırnak soyulması gibi bir sorununuz varsa bu yazı ile bu sorun hakkında yeterli bilgi edinebilirsiniz.

Tırnak soyulmasının başlıca nedenleri neler?

-Tırnakların çok fazla su ile temas etmesi ,

-A vitamini, C vitamini ve kalsiyum eksikliği,

-Kişinin az sıvı tüketmesi,

-Temizlikte kullanılan bazı kimyasal maddeler,

-Kişide sedef hastalı ya da mantar enfeksiyonu bulunması,

-Tırnakları çok fazla uzatmak,

-Bazı ilaçların yan etkisi ve demir eksikliği tırnakların soyulmasına neden olmaktadır.

Tırnak soyulmasını engellemek için yapılması gerekenler nelerdir?

Tırnak soyulması ile ilgili sorun yaşıyorsanız öncelikle kan testi yaptırarak sorunun ne olduğunu öğrenmeniz ve doktorunuzun verdiği tavsiye ile bu soruna çözüm bulmanız faydalı olacaktır. Bunun dışında belli başlı yapılması gerekenler ise şunlardır:

Ellerinizin sürekli su ile temas etmesi gerekiyorsa ve iş ortamınızda kimyasal maddelere dokunmak zorunda kalıyorsanız eldiven kullanmanızı tavsiye ederiz. Sürekli el yıkama alışkanlığına sahip biriyseniz ellerinizi yıkadıktan sonra kurulamamaya çalışın. Çünkü sürekli ellerinizi yıkayıp ardından kurulamanız tırnaklarınızdaki nem oranının düşmesine ve tırnak soyulmasına neden olacaktır. Tırnak soyulması yaşıyorsanız ve bunun nedeninin demir eksikliği olduğundan eminseniz vitamin takviyesi alarak bu sorunu halletmeniz mümkün. Ayrıca denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra ellerinizi yıkayarak nemlendirici kullanmanızda cildinizin nem oranını düzenleyecektir. Kendinize vitamin ve mineral yönünden zengin besin maddelerinden oluşan öğünler hazırlamaya özen gösterin. Özellikle günde 1-2 kez nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Tırnak soyulması yaşıyorsanız kimyasal bir ürün kullanmaktan kaçının. Bilmediğiniz kimyasal bir ürün tırnaklarınızın daha da cansızlaşmasına ve daha fazla soyulmasına neden olabilir. Cildinizi nemsiz bırakmamaya özen göstererek, kimyasal maddelerden uzak durarak ve beslenmenize dikkat ederek tırnak soyulması sorununuzu kolayca halledebilirsiniz ve sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.