Tırnak yeme alışkanlığından kurtulma yolları nelerdir?

0
Tırnak yeme
Tırnak yeme alışkanlığı

Tırnak yemek hiç de hoş olmayan bir alışkanlık. Tırnak yeme alıikanlığından kurtulma yollarını öğrenmek mi istiyorsunuz? Gün boyunca ellerimiz her yere dokunarak mikropları üzerinde toplar ve siz de tırnaklarınızı yiyerek o mikropları vücudunuza sokarsınız. Aynı zamanda tırnaklarınızın bakımsız ve çirkin görünmesine neden olur. Siz de bu adımları izleyerek tırnak yeme alışkanlığınızdan kurtulun.

Gereken malzemeler

  • Şeffaf oje
  • Manikür kiti ya da tırnak törpüsü
  • Sabun ve su
  • No Bite gibi bir ürün

Yapmanız gerekenler

  • Tırnaklarınızı temiz tutun. Tırnaklarınızı günlük olarak sabun ve ılık suyla yıkayın. Eğer tırnaklarınızda kir toplanma eğilimi varsa bir tırnak fırçası yardımıyla tırnaklarınızı temiz tutun, bakteri ve mantarlardan arındırın.
  • Tırnaklarınızı düzenli olarak törpüleyin ya da manikür yapın. Düzgün bir manikür tırnaklarınızı yeme olasılığınızı düşürecektir. Tırnaklarınız temiz ve düzgün durduklarında onların görünüşünü bozmak istemeyeceksiniz. Buna ek olarak tırnaklarınızı düzenli olarak törpülerseniz yiyebileceğiniz köşelerden de kurtulmuş olursunuz.
  • Tırnaklarınızı yediğinizde bunu not edin. Tırnaklarınızı sadece gergin olduğunuzda ya da sadece tırnak makası olmadığında köşelerini düzeltmek için mi yiyorsunuz? En azından bir hafta boyunca ne zaman tırnaklarınızı yediğinizi not edin.
  • Stresten kurtulun. Eğer tırnak yemenizin nedeni gergin ve stresli olmanızsa yapabileceğiniz yalnızca 2 şey var. Stresinizin kaynağından kurtulun ya da yeni bir alışkanlık edinin. Bir sınava hazırlanırken mi gergin oluyorsunuz ya da en yakın arkadaşınıza sinirlenmek mi tırnaklarınızı yemenize neden oluyor? Nedenini bulun ve bu stres kaynağını hayatınızdan çıkarın.
  • Tırnaklarınızı şeffaf oje veya tadı kötü olan bir maddeyle boyayın. Oje gibi tırnaklarınıza sürebileceğiniz “No Bite” gibi bir ürün alın. Bu kimyasallar acı bir tada sahiptirler, eğer günlük düzenli olarak tırnaklarınıza sürerseniz bu acı tat tırnaklarınızı ağzınızdan uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Eğer böyle bir ürün bulamazsanız şeffaf oje kullanın, genellikle tatları kötüdür ve sizi tırnaklarınızı yemekten uzak tutabilir.

Tırnaklarınızı yemek sinirli olduğunuz zamanlarda sizi rahatlatan bir alışkanlık olabilir. Eğer bu alışkanlıkla mutlu değilseniz ya da sadece daha güzel görünen tırnaklar istiyorsanız şanslısınız. Bu adımlardan faydalanarak tırnak yeme alışkanlığınızın önüne geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.