Tırnaklar nasıl güçlendirilir?

0
Güçlü tırnaklar
Güçlü tırnaklar

Birçok insan tırnaklarını çirkin ve zayıf görür. Aslında öyle değildir. İnsanların merak ettikleri şey aslında tırnaklar nasıl güçlendirilir sorusunun cevabıdır. Hemen herkes tırnaklarının güçlü, sağlıklı ve canlı olması çaba sarf eder ama bazen başarılı olamazlar. Ama yine de güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olmanın yolları vardır. Bu yollar hem doğal, hem de sağlıklıdır.

Tırnakları güçlendirmek için malzemeler

  • Tırnak sertleştirici (isteğe bağlı)
  • Zeytinyağı veya hintyağı
  • Beyaz iyot
  • Tırnak törpüsü
  • Biotin

Tırnakları güçlendirmek için adımlar

1

Tırnaklarınızı ısırmaktan ve ağzınıza götürmekten kaçının. Bu aslında tırnak yeme alışkanlığı olan kimseler için bir uyarı niteliğindedir. Ayrıca tırnak devamlı suyun içinde ise veya sık sık suyla temas ediyorsa mutlaka tırnak sertleştirici sürülmelidir.

2

Tırnak bakımı için maniküre gidiyorsanız, dikkatli olmanızda fayda vardır. Bazen manikürü yapan kişi, manikürde kullandığı aletleri sterilize etmeyebilir veya sizden önceki müşterisine kullandığı aletlerle size manikür yapabilir. Bu ise tırnaklarınızın enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Ayrıca yapma tırnak kullanmak tırnaklarınıza zarar verebilir. Çünkü yapma tırnakları yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcılar tırnaklarınızı inceltir ve cansızlaştırır.

3

Oje çıkarıcılar, özellikle aseton içerenler, tırnaklarınızın kurumasına sebep olur. Ayrıca tırnaklarınızın üzerinde cila kalıntıları bırakmaktan özenle kaçınmalısınız. Tırnaklarınızın zayıfladığını hissederseniz mutlaka tırnak sertleştirici kullanın.

4

Tırnaklarınızı güçlendirmek için beyaz iyot ile kaplayabilirsiniz. Beyaz iyot kullanmak bazen tırnaklarınızı kurutabilir, o takdirde tırnaklarınızı zeytinyağı veya Hint yağı ile ovabilirsiniz. Bu işlemi günde 15 dakika bir hafta boyunca yaptığınızda aradaki farkı göreceksiniz.

5

Biotin takviyeleri almak tırnaklarınızı güçlendirecektir. Biotin B7 veya H vitamini olarak da adlandırılır. Ulusal Sağlık Enstitülerinin tavsiyesi erişkin ve sağlıklı bir insan günde 300 mikrogram biotin alabileceği yönündedir.

6

Tırnaklarınızı şekillendirmek için başka yöntemler yerine mutlaka tırnak törpüsü kullanmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.