Tırnakları güçlendirme yolları nelerdir?

0
Tırnak
Tırnakları güçlendirme

Sağlıklı ve güçlü tırnaklar kişinin el ve tırnak bakımının iyi olduğunu gösterirken zayıf ve kırılgan tırnaklar genellikle ilgisizlikten kaynaklanır. Ancak tırnaklarınız zayıf ve kırılgansa da üzülmeyin bu yazımızda tırnakları güçlendirme yollarından bahsedeceğiz. Tırnaklarınızı çevresel etmenlerden koruyarak ve nemlendirmek için vakit ayırarak herkes daha güçlü tırnaklara sahip olabilir.

Tırnakları güçlendirme yolları

  • Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken, ev, bahçe, tamirat işleri ile uğraşırken eldiven giyin. Bu sayede ellerinizin ve tırnaklarınızın su, kimyasal maddeler ve temizlik ürünleri ile temasını en aza indirirsiniz. Su ve temizlik ürünleri tırnaklarınızı kurutur ve zayıflatır.
  • Tırnaklarınızı birer el aleti gibi kullanma alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. Tırnaklarınız makas veya kürdan değildir.
  • Ojeleriniz veya tırnak cilanız bozulduğunda hepsini çıkarıp yeniden sürmek yerine küçük rötuşlarla ojelerinizi çıkartmadan düzeltmeye çalışın. Aseton ve oje çıkarıcı ürünler tırnaklarınızı kurutur, çatlaklara ve zayıflamaya neden olur.
  • Tırnaklarınızı sürekli nemlendirin. Ne kadar dikkatli olursanız olur tırnaklarınız günlük hayat akıp giderken kurumaktadır. Zeytinyağı veya vazelin ile tırnak yatağına ve tırnaklarınızın üzerine masaj yapmayı deneyin. Eğer tırnaklarınız aşırı derecede kuru ise geceleri tırnaklarınıza vazelin sürdükten sonra pamuk eldivenler giyerek yatabilirsiniz. Sabah kalktığınızda ise tırnaklarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu şekilde tırnaklarınızın iyice nemlendirildiğine emin olursunuz.
  • Tırnak sertleştirici ürünleri deneyebilirsiniz. Bu ürünler tırnak cilası veya oje gibi uygulanır ve tırnaklarınız güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olur.

İpuçları ve uyarılar

  • Aseton ve oje çıkarıcı ürünleri en fazla ayda 2 kere kullanmaya çalışın.
  • Sağlıklı besleni Büyük miktarda protein alımının tırnakların sağlığını etkilemediği gösterilmişse de dengeli bir diyet ve yeterli ölçüde vitamin, mineral alımı tırnaklarınızın sağlığını korumasına yardımcı olacaktır.
  • Soyulan ve kırılan tırnaklarınızı banyo sonrasında veya tırnaklarınızı banyo yağında beklettikten sonra kesin. Bu sayede tırnaklarınızı keserken daha fazla kırılma ve hasarın önüne geçmiş olacaksınız. Daha sonra tırnaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın.
  • Toluen veya formaldehit içeren tırnak sertleştiricileri kullanmaktan kaçının. Bu kimyasallar bazı kişilerde kızarıklık ve cilt reaksiyonlarına sebep olabiliyor.
  • Tırnaklarınızın kenarındaki derileri çekip koparmayın. Tırnak makası veya manikür makası ile keserek temizleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.