Tırnakları güçlendirmek için doğal yöntemler

0
Tırnak
Tırnakları güçlendirmek için

Elleriniz her gün onlarca iş yapıyor ve bu günlük işler de tırnaklarınızın hasarlanmasına neden olabiliyor. Tırnakları güçlendirmek için doğal yöntemler kullanarak günlük işlerin tırnaklarınızda yarattığı etkiyi azaltabilir, daha güzel ve sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Tırnakları güçlendirmek için doğal yöntemlerden bazıları

  • Tırnak dipleri ve tırnaklarınızın gövdesini nemlendirin. Kuru tırnaklar kırılgan olurlar ve daha kolay kırılırlar. Hint yağı veya zeytin yağı ile tırnakların dibini ve gövdesini ovalayın. Bu işlemi yatmadan önce veya televizyon izlerken yapmaya çalışın. Yağı uyguladıktan sonra elinize eldiven giyerek yağın buharlaşmasını engelleyin.
  • Vitamin ve minerallerden zengin gıdalar ile beslenmek tırnakları güçlendirir, beyaz lekelerin ortaya çıkmasını engeller. Yumurta ve süt çinko yönünden zengindir, muz, karnabahar, mercimek, yer fıstığı ve somon balığı da H vitamini açısından zengindir ki bu vitamin tırnakları güçlendirir. Vitaminleri gıdalar yoluyla doğal olarak almak tercih edilmesi gereken yol olsa da çinko destek ürünleri de aynı görevi görecektir.
  • Bol bol protein tüketin. Keratin tırnakların ana maddesidir ve protein yapıdadır. Yeterli protein alımı vücudun sağlıklı ve güçlü tırnaklar üretmesini sağlar.
  • Her gün 2.5 mg biotin alın. Her öğünde 300 mikrogram alarak bu alımı karşılayabilirsiniz. Biotin tırnağın temel taşı olan keratini güçlendirir, tırnağın sık sık kırılmasına neden olan kırılganlığı azaltır.
  • Tırnak diplerindeki derileri nazikçe geriye doğru iterek tırnakların sağlığını arttırabilirsiniz. Sağlıklı bir tırnak derisi sağlıklı tırnakların büyümesine olanak verir. Her el yıkamadan sonra tırnak derilerini hafifçe geriye itme alışkanlığını kazanın.
  • Duş aldıktan sonra, ellerinizi yıkadıktan sonra veya bir şekilde elleriniz ıslandıktan sonra tırnaklarınızı tamamen kurulamaya özen gösterin. Suya uzun süre maruziyet tırnaklarınızı yumuşatır ve daha kolay kırılmasına neden olur. Islak tırnak yatakları aynı zamanda bakteri ve mantar enfeksiyonlarına da daha yatkın olur. Yüzde yüz pamuk bir havlu ile en az 1 dakika boyunca tırnaklarınızın altını ve üstünü kurulayın.
  • Tırnaklarınıza masaj yapın ve onları parlatın. Masaj ve ovalamak tırnaklarınıza gelen kan akımını arttırır bu da tırnak büyümesini uyarır. Yeni tırnak dokusu eskisi ile yer değiştirir, zayıf tırnaklar güçlü ve sağlıklı tırnaklara dönüşür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.