Tırnaklarınızı nasıl güçlendirebilirsiniz?

0
Tırnak güçlendirme
Tırnak güçlendirme

Çoğu kişi zayıf, kırılgan tırnakları çekici bulmuyor. Siz de zayıf ve kırılgan tırnaklara sahipseniz tırnaklarınızı nasıl güçlendirebilirsiniz? Bu yazımızda bu sorunun yanıtını vereceğiz.

Herkes tırnaklarına manikür yaptırmayı seçmese de sağlıklı ve güzel görünen tırnakları sevmeyen yoktur. Bazı insanların tırnakları hiçbir şey yapmasalar dahi güçlü ve sağlıklı olabilir ancak bazı kişilerin tırnaklarının güzel görünmesi için bakım yapması gereklidir. Tırnaklarınızın daha güzel ve doğal görünmesi için yapabileceğiniz birçok şey var.

Tırnakları güçlendirmek için gereken malzemeler

  • Tırnak sertleştirici
  • Zeytin yağı veya Hint yağı
  • Beyaz iyot çözeltisi
  • Tırnak törpüsü
  • Biotin

Tırnakları güçlendirmek için tarif

  • Tırnaklarınızı yemekten ve ağzınıza götürmekten vazgeçin. Bu öneriyi herkes bilir diye düşünüyor olabilirsiniz ancak bazı insanlar gerçekten bunu yapıyor ve bu durum tırnaklarına çok zarar veriyor. Bunun yanında tırnaklarınız uzun süreler suyun içinde kalıyorsa da zayıflayabilir. Bu durumlarda tırnak sertleştirici kullanabilirsiniz.
  • Güzellik salonuna giderken oranın hijyeninden emin olun. Tırnaklarınıza manikür yapan kişinin kullandığı aletlerin uygun bir şekilde temizlenip temizlenmediğini sorgulayın. Eğer aletler yeterli derecede temizlenmiyorsa tırnaklarınız enfeksiyon kapabilir. Akrilik kaplamalı takma tırnakların da doğal tırnaklarınıza zarar verebileceğini unutmayın, özellikle de sık kullanımda. Bu takma tırnakları çıkarmak da tırnaklarınıza zarar verebilir.
  • Aseton ve oje çıkarıcılara karşı da dikkatli olun. Bu ürünler tırnaklarınızı kurutur ve daha kırılgan olmalarına neden olur. Ojelerinizi sık sık çıkarmamaya çalışın. Ancak tırnaklarınızda kısmen çıkmış ojeleri de barındırmayın. Eğer soyulmaya başlamışsa ojeyi tamamen çıkarın, daha sonra tekrar oje sürün veya tırnak sertleştirici uygulayın.
  • Tırnaklarınızı güçlendirmek için iyot solüsyonu ile kaplayın. Bu yöntem uzun süre kullanıldığında tırnakları kurutma tehlikesi olsa da zeytin yağı veya Hint yağı karıştırarak bu tehlikeyi bertaraf edebilirsiniz. Bu karışımı bir hafta boyunca her gün, daha sonra haftada birkaç kere uygulayın. Buna alternatif olarak tırnaklarınızı haftada birkaç kez zeytinyağı içerisinde 15 dakika bekletebilirsiniz.
  • Biotin desteği alın. Bu B-kompleks vitaminler saçları ve tırnakları güçlendirmek için tavsiye edilir. Günde en fazla 300 mikrogram biotin alınması tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.