Topuk çatlağına ne iyi gelir? Neler yapılması gerekir?

0
Topuklar
topuk çatlağı

Bayanların uzun süre topuklu ayakkabı üzerinde durmaları ve fazla kiloları nedeniyle topuklar üzerinde oluşan baskının artması gibi nedenlerle topuk çatlağı oluşumu meydana gelmektedir. Topuk çatlağını ortadan kaldırmak için düzenli olarak yapılan ayak bakımları ve nemlendirici kremler ile geçici çözümler bulunabilir. Fakat topuk çatlakları aşırı derecede ağrı ve kanama yapmaya başladığı zaman bu çözümler yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle topuk çatlağı ileri dereceye ulaşmadan gerekli önlemleri almak gerekir.

Topuk çatlağına iyi gelen uygulamalar

Topuklarınızda çatlama var ve artık bu sizi rahatsız ediyorsa sırf bu durum yüzünden sürekli kapalı ayakkabı giyerek o kötü görünümü kapatmaya uğraşıyorsanız işte size öneriler. Topuk çatlağına ne iyi gelir ve neler yapılması gerekir.

1

Öncelikle bir nemlendirici krem alarak başlayabilirsiniz. Duş sonrasında bu kremi ayaklarınız daha kurumadan nemli iken ayaklarınıza ve topuklarınıza masaj yaparak iyice yedirin. Sonrasında ayaklarınıza pamuklu ya da ipek bir çorap giyin.

2

Ayaklarınızı yıkadığınız sabunların kaliteli olmasına özen gösterin. Bayanlar hoş kokuyu severler fakat ağır kokulu sabunlar cilde zarar verebilir. Bunun nedeni ise kokulu ürünlerin içerdiği maddeler nedeniyle cildin kurumasına neden olmasıdır.

3

Yoğun ve yorucu bir gün geçirdiniz ve iş dönüşü evinizdesiniz, fakat ayaklarınızdaki ağrı ve topuklarınızda oluşan çatlaklar başınıza dert mi? Su dolu bir leğende ayaklarınızı yarım saat bekletin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta suyun çok sıcak olmamasıdır. Çünkü aşırı sıcak su cildinizin nemini azaltarak kurumasına neden olacaktır. Bu işlemi yatmadan önce yapmanız ayağınızdaki ağrının dinmesine ve rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olacaktır. İşlem sonrasında mutlaka ayaklarınızı bir nemlendirici ile masaj uygulayarak rahatlatın.

4

Yukarıdaki yöntemler dışında doğal ve bitkisel bir kür ile uygulayacağınız topuk çatlağına iyi gelen uygulamalardandır.  1 çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını ufak bir çay tabağında iyice karıştırın. Bu karışımı parmak uçlarınızda topuklarınıza iyice ovalayarak ve masaj yaparak yedirin. 20 dakika bekledikten sonra topuklarınızdaki değişimi sizde fark edeceksiniz. Bu kür balın anti bakteriyel özelliği sayesinde topuk çatlağı oluşumuna karşı ayaklarınızı enfeksiyonlardan da korumaya çok faydalıdır.

Öneri: Eğer topuklarınız çatlıyorsa topuğu açık ayakkabı kullanmamaya çalışın. Evinizde mümkün olduğunca pamuk ya da ayaklarınıza hava aldırmayı sağlayacak çoraplar giyin. Topuk çatlağı nedeniyle yürümekte zorluk çekiyorsanız, topuklarınızın üzerine basamıyorsanız ve çatlaklar kanama yapıyorsa mutlaka bir doktor kontrolüne görünmenizi öneriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.