Topuk çatlakları nasıl giderilir? Ne yapılmalıdır?

0

 

Topuklar
Topuk çatlakları

Topukta oluşan çatlaklar günlük yaşamı olumsuz şekillerde etkileyebilmektedir. Ayakta durmada zorluk çektiren ve yürüme esnasında acılara neden olabilen topuk çatlakları nasıl giderilir? Çok fazla ayakta durmak zorunda olan ve çok yürüyen kişilerde daha fazla rastlanan topuk çatlakları birkaç kolay bakım sayesinde önlenebilir. Topukların çatlaması daha çok kuru ciltlerde karşılaşılan bir sorundur. Banyo sonrasında ayakları kurulamamak, terliksiz yerlere basmak ve küçük terlik kullanmak gibi nedenler de topuk çatlaması oluşumuna etki eder.

Topuk Çatlamasını Gidermek İçin Öneriler

  • 1 yemek kaşığı vazelin ile 1 aspirini ezerek krem haline getirin ve uyumadan önce ayaklarınıza sürün. Ayaklarınıza pamuklu bir çorap giydikten sonra uyuyabilirsiniz. Bu işlemi birkaç gün uygulayarak çatlaklarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Leğene bir miktar soğuk su koyun ve içerisine elma sirkesi ilave edin. Bu suyun içerisinde ayaklarınızı yarım saat kadar bekletin. Sonrasında ayaklarınızı kurulayın ve vazelin sürün. Bu uygulama sayesinde topuk çatlaklarını gidermede olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Gül suyu her akşam 15 dakika ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Çatlaklarınızın yumuşamasını sağlayarak, rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.

Topuk Çatlağını Gidermede Bitkisel Yöntemler

  • Aynısafa çiçeğinden oluşturulan bir krem kullanarak topuk çatlağınızı iyileştirebilirsiniz. Ayrıca sarı kantaron yağı cildi yenileme özelliği taşır bu nedenle bu yağ ile topuk çatlaklarınızı iyileştirmede etki yaratabilirsiniz.
  • 2 yemek kaşığı vazelinin içine 2 gripinin içindeki tozu ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız karışımı yatmadan önce ayaklarınıza sürün ve pamuklu bir çorap giyerek uyuyun. Ertesi gün topuklarınızdaki çatlakların değişimine inanamaycaksınız.
  • 1 fincan vazelinin içine yarım limon sıkın, içerisine 2 adet aspirin ekleyin ve ezerek karıştırın. Bir leğene bir miktar ılık su koyun ve içerisine deniz tuzu ekleyin. Yarım saat ayaklarınızı bu suda beklettikten sonra çıkarıp kurulayın ve krem kıvamında hazırladığınız karışımı ayaklarınıza sürüp çorap giyerek uyuyun.
  • Kakao yağı ve acıbadem yağını karıştırarak uygulayacağınız bakım da topuk çatlağını gidermede kullanılan bitkisel yöntemler arasında yer almaktadır.

Topuk Çatlaması Nasıl Önlenebilir?

İstenmediği halde oluşan ve günlük yaşamımızda oluşan topuk çatlaklarını önlemek için yapılabilecek birkaç kolay yöntem vardır aslında. Topuklu ayakkabı seçimine dikkat etmek en önemli etkenlerin başında yer alır. Terlik kullanımında topuğun dışa taşmamasını sağlayacak modeller seçmeyi deneyebilirsiniz. Topuk çatlağını önlemek amacıyla banyo yapmadan önce ayaklarınıza kuru iken törpü yapabilirsiniz. Topuklu ayakkabı seçiminde topuğu yumuşak basmaya sağlayacak seçimler yapabilirsiniz. Her banyo sonrasında mutlaka topuklarınıza nemlendirici kremler kullanmayı ihmal etmeyin. Topuk çatlamasını önleme amacıyla eğer mümkünse fazla ayakta kalmamaya özen gösterebilirsiniz. Eğer fazla kilolarınız var ise kısa zamanda kilolarınızdan kurtulmaya bakın. Çünkü kilolarınızın topukta toplanması topuklarınızda sürekli çatlama meydana getirecektir. Bu nedenle spor yapmayı ve sık sık egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz. Ayak tabanlarınıza kullanacağınız kremleri genellikle gece sürüp yatın. Çünkü geceleri kremler daha iyi etki gösterirler ve çatlaklarınız daha kısa zamanda iyileşir. Gece krem sürüp yatıyorsanız pamuklu bir çorap giyip uyuyun. Bu da ayağınızın yumuşamasını ve daha pürüzsüz bir hale dönüşmesini sağlayacaktır. Pamuklu çoraplar o bölgenin nemli kalmasını ve kremin orada daha olumlu etkiler yaratmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.