Topuk çatlakları tedavisi nasıl olmalıdır?

0
Topuk çatlakları tedavisi nasıl olmalıdır?

Topuk çatlakları sık görülen bir cilt sorunudur. Topuklar zamanla çeşitli faktörler sonucunda sertleşir ve çatlamaya başlar. Çatlaklar ilerledikçe kanama da baş gösterecektir. Topuk çatlaması nedenleri arasında nasırlar, egzama, çeşitli cilt rahatsızlıkları, cildin kurulaşması ve mantar yer almaktadır. Bazı durumlarda ise topuk çatlaması başka rahatsızlıkların belirtisi olmaktadır. Örneğin şeker ve tiroid hastalarında belirti olarak topuk çatlaması ortaya çıkabilmektedir.

Topuk çatlaması her ne kadar hayati önem arz etmese de kişinin günlük yaşamını kötü bir yönde etkilemektedir. Topuk çatlakları acı verebilir. Bazen sadece tek bir topukta ortaya çıktığı gibi bazı durumlarda her iki ayakta da görülebilmektedirler. Topuk çatlakları aynı zamanda açık yara olarak değerlendirilmelidir. Topuklar mümkün olduğu kadar temiz tutulmalıdır çünkü çeşitli enfeksiyonları kapma riski vardır.

1Topuk çatlakları nedenleri nelerdir

Topuk çatlakları en çok menopoz sonrası dönemde ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi de menopoz sonrası dönemde ciltte kuruluğun oluşmasıdır. Topuk çatlaklarının bir diğer nedeni yukarıda da belirttiğimiz gibi çeşitli hastalıklar olabilmektedir. Fazla kilolar da topuklara ağırlığın fazla yüklenmesine sebep oluyor. Bu durumda da topuklarda çatlaklar oluşabiliyor. Ayaklarında mantar olan kişilerin ayaklarında kuruma meydana gelecektir. Bu da çatlamaya sebebiyet verir. Egzama ve sedef hastalığı da çatlaklara neden olabilmektedir. Topuk çatlakları ayakların zedelenmesine bağlı da oluşabilmektedir. Giydiğiniz ayakkabılar ne kadar rahatsızsa ayaklarınızda bir problemle karşılaşmanız o kadar olası olacaktır.  Sürekli ayakta durmak da topuk çatlaklarının nedenleri arasında sayılabilir. Gün içerisinde gereğinden fazla ayakta kalmak topuklara yük binmesi anlamına gelir. Bu da ayak sağlığı için sakıncalı bir durumdur. Kuru cilde sahip kişilerin topuklarının çatlamasına daha sık rastlanmaktadır.

2Topuk çatlakları tedavisi nasıl yapılır

Topuk çatlaklarının ilk tedavisi kendi kişisel ayak bakımımızı yapmakla başlamaktadır. Mümkünse her gün ılık bir kap suyun için 1 kaşık kadar elma sirkesi ekleyerek ayaklarınızı bu suda dinlendirin. Böylece ayaklarınız yumuşayacaktır. Ponza taşı yardımıyla sert ve ölü deriyi ayaklarınızdan nazikçe çıkartın. Nemlendirici ayak bakımı kremleriyle de cilt bakımınızı tamamlayın. Bu şekilde bir netice elde edemediğiniz durumlarda doktorunuza danışmalısınız.

Topuk çatlaklarının getirdiği en büyük sorun kişiye acı vermesidir. Topuk çatlaklarının tedavisinde kullanılan kremler deriyi onarırken bir yandan da anestezik madde içerdiklerinden dolayı acıyı da azaltacaklardır. Bunun yanında topuk çatlaklarınız geçene kadar ayakkabılarınızın içine koruyucu topukluklar yerleştirebilirsiniz. Böylece hem acınız daha az olacaktır hem de kullandığınız topukluklar tedavinize yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı ne kadar korursanız topuk çatlaklarınız hem o derecede iyileşecek hem de size daha az acı verecektir. Bu nedenle çatlaklarınız geçene kadar pamuklu çoraplar giymeniz gerekmektedir. Topuk çatlaklarınızın daha hızlı iyileşmesini istiyorsanız mümkün olduğu kadar ayakta kalmamalısınız ve bol bol dinlenmelisiniz. Düzenli cilt bakımı yapmayı da ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.