Uzun ve sağlıklı saçlar için yapmanız gereken 7 şey

0
uzun saçlar, sağlıklı saçlar
Uzun ve sağlıklı saçlar

Uzun ve sağlıklı bir saç için ne yapmak gerek diye mi düşünüyorsunuz? Ben de bu düşünceler içindeydim ve bu konuda epeyce araştırma yaptım. Aşağıda uzun ve sağlıklı saçlar için yapmanız gereken 7 şeyi listeledim. Kesinlikle söyleyebilirim ki aşağıdaki ipuçları benim saçlarımın hızlı ve sağlıklı uzamasını sağladı.

1- Saçlarınızı kestirin

Saçlarınızı uzatmaya çalışırken kestirmek biraz ters gibi geliyor olabilir ancak uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak için atılması gereken önemli bir adımdır. Saçlarınızı düzenli olarak kestirmediğinizde uçları çatallaşmaya başlar. Bu çatallaşmalar eğer saçlarınızı kestirmezseniz saçların gövdesine doğru ilerleyip saçlarınızın sağlığını bozabilirler. Saçların kırılmasında da önemli bir faktördür. Siz siz olun, saçlarınızı uzatmaya karar verdikten sonra düzenli aralıklarla kırıklarını aldırın.

2- Saçlar ve tırnaklar için vitamin kullanın

Saçların sağlığını iyileştiren bir vitamin, saçlarınızın uzamasını da hızlandırabilir. Biotin de saçlarınızın sağlığı ve hızlı uzaması için alabileceğiniz bir vitamindir. Ben günde 1000 mcg biotin alıyordum ve bunun saçlarımın uzamasını hızlandırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun gibi destek ürünler kullanan bir sürü insan da aynı şekilde düşünüyor. Tabi ki bu tip vitamin ve destek ürünler kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

3- Sağlıklı ve yeterli beslenin

Ne yerseniz saçlarınızda da onu göreceksiniz. Biraz çılgınca gibi gelse de bu önerme doğrudur. Eğer bir sürü abur cubur yerseniz saçlarınızda da bunu görmeyi bekleyebilirsiniz. Eğer sağlıklı beslenirseniz saçlarınız da sağlıklı olacaktır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için yeterli vitamin ve mineralleri, besleyici maddeleri almalısınız. Bunun yanında yeterli protein almak da saçların uzamasını hızlandırır, saçları güçlendirir.

4- Saç derinize masaj yapın

Uzmanlar saç derisine masaj yapmanın saç uzamasını hızlandırdığını söylüyorlar. Saç derisine masaj yapmak o bölgedeki dolaşımı hızlandırıyor bu da saçların daha iyi beslenmesini sağlıyormuş. Ben genellikle yatağıma yattığımda saç derime masaj yaparım. Hem bu daha kolay uykuya dalmamı da sağlıyor. Bu küçük ipucunu kullanmaya başladığımdan beri saçlarım daha hızlı uzuyor.

5- Saçlarınıza dikkat edin

Eğer saçlarınıza haşin davranıyorsanız sağlıklı saçlarınız olmasını bekleyemezsiniz. Saçlarınızı tararken çekiştirir, çok sıkı bir şekilde bağlar veya sıkı aksesuarlar takarsanız saçlarınız sağlıklı görünmeyecektir. Saçlarınıza haşin davranmak yalnızca saçlarınızın büyümesini değil kalitesini de etkiler. Saçlarınız kötü bir görünümde olacaktır, bu nedenle de kestirmek zorunda kalırsınız. İyisi mi saçlarınızı tararken, fırçalarken ve şekillendirirken onlara zarar vermemeye dikkat edin.

6- Kaliteli ürünler kullanın

Eğer maddi durumunuz el veriyorsa saçınız için kullandığınız ürünlerin kaliteli olmasına özen gösterin. Bu ürünlere şampuan, saç bakım kremleri, derin bakım kremi ve kullandığınız tüm saç ürünleri dahildir. Eğer güzellik salonuna gücünüz yetmiyorsa eczanelerden alabileceğiniz yeterli kalitede ürünler mevcut.

7- Sabırlı olun

Saçları uzatmanın diğer bir önemli tarafı sabırlı olmaktır. Saçların uzaması oldukça fazla zaman alacaktır. Bu sırada beklemek belki de en zor şeylerden biridir. Saçlarınız uzarken büyük ihtimalle kesmeyi isteyeceğiniz kadar garip şekillere girebilir ancak bu zamanlarda sabır gösterip beklemelisiniz. Bir süre sonra bu beklemenin meyvesini alacaksınız, uzun, sağlıklı ve güzel saçlarınıza kavuşacaksınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.