Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak için ne yapmalı?

0

Uzun sağlıklı saçHepimiz ünlüler gibi uzun, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak istiyoruz. Birkaç alet ve ürün kullanarak bu saçlara sahip olabilirsiniz ancak sadece saçlarınızı daha güzel göstermeye çalışmak saçlarınızın zarar görmesine sebep olabilir. Bunun yerine uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak için doğal yolları kullanabilirsiniz. Saçlarınızı bir gecede uzatacak sihirli bir yöntem yok bu nedenle saçları uzatmak biraz sabır, biraz da özen istiyor. Bu yavaş bir süreç ve bu süreç boyunca saçlarınızın sağlığını korumanız çok önemli. Aynı zamanda herkesin saçlarınızın farklı olduğunu ve farklı hızlarda uzadığını da bilmeniz gerekiyor. İşte size saçlarınızı daha hızlı uzatmak için vereceğimiz ipuçları:

  • Sıcak aletlerden uzak durun

Sıcak aletlerden saçlarınızı mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın. Saçlarınız için belki de en zararlı şeylerden biri ısıdır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kurutma makinesi ile kurutmak yerine bırakın kendi kendine kurusun. Eğer saç kurutma makinesi veya saç düzleştirici kullanmak istiyorsanız saçlarınıza ısı koruyucu sprey veya serum uygulayın.

  • Saçlarınızı düzenli bir şekilde kestirin

Saçlarınızı uzatmak istediğiniz için kestirmekten kaçınıyor olabilirsiniz ancak saçlarınızı kestirmek, saçlarınızın uzamasına engel olmaz. Aksine saçlarınızın daha sağlıklı bir şekilde, daha hızlı uzamasını sağlar. Saçlarınızın genel sağlığı için saçlarınızın uçlarındaki kırıklar ve çatallaşmış kısımların temizlenmesi gerekiyor. Bu kısımlar temizlendikten sonra saçlarınız daha sağlıklı olacak ve daha hızlı uzayacak.

  • Saçlarınızı nemlendirin

Kırıklardan ve çatallardan kurtulduktan sonra saçlarınıza bakım kremi ile bakım yapın. Saçlarınıza her hafta derinlemesine bakım uygulayın. Bunun yanında saçlarınıza yağlar ile de kür yapabilirsiniz. Saçlarınızın sağlıklı olması, uzun olmasından daha önemlidir. Sağlıklı kısa saçlar, sağlıksız uzun saçlardan daha güzel görünür. Önemli olan saçların bir bütün halinde sağlığıdır.

  • Doğru bir şekilde beslenin

Sağlıksız, zayıf ve hacimsiz saçlar kötü beslenmenin bir belirtisidir. Eğer vücudunuz yeterince besin alamıyorsa saçlarınız da alamaz. Vücudunuzu nasıl beslerseniz saçlarınız da bundan nasibini alır. Sağlıklı saçlar ve cilt için bol bol taze meyve ve sebzeleri tüketmeli, bol bol protein, vitaminler ve mineraller almalısınız. Günde en azından 8 su bardağı su tüketmek de saçlarınızın sağlığı için gereklidir.

  • Kalın dişli tarak kullanın

Saçlarınız ıslak iken saçlarınızı fırçalamaktan kaçının. Saçlar ıslakken daha hassastır ve fırçalamak saçların kırılmasına ve hasar görmesine yol açar. Saçınızı şampuanlarken saç köklerini çok fazla ovalamayın. Bu da saçlarınızın zayıflamasına neden olur. Bunun yanında saçlarınızı kurularken havlu ile çok fazla ovalamayın. Bırakın saçlarınız kendi kendine kurusun. Eğer saçlarınız ıslakken elektriklenmiş veya düğümlenmiş ise taramak için kalın dişli bir tarak kullanın. Tarak seçerken ahşap olanları tercih etmeniz de saçınızın sağlığı için daha iyi olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.