Vajina bölgesinde egzama

| 2013/06/05 | 2 Comments

Egzama tüm vücutta zuhur edebilen genetik bir hastalıktır. Bulaşıcı değildir ancak ırsi olarak aile bireylerinden edinilen genlerle kötü bir miras olarak görülebilir. Egzama kaşıntı, kızarıklık ve deri döküntüleri şeklinde kendisini gösterir. Nemin fazla olduğu ve sıcaklığın daha yüksek olduğu vajina çevresinde egzama görülebilir. Vajina çevresinde egzama sanıldığı kadar seyrek rastlanan bir durum değildir.  Vajinada egzama için bitkisel tedaviler uygulayabilirsiniz.

1

Yulaf ezmesi ile ılık bir banyo yapın. Küvetin içerisine bir miktar yulaf ezmesi katın ve banyo suyunuzda dağılmasını sağlayın. Ardından küvette yarım saat kadar dinlenin.

2

Giydiğiniz iç çamaşırlarının pamuklu olmasına özen gösterin. Pamuklu çamaşırlar nemi çektiklerinden diğer kumaşlardan üretilen iç çamaşırlarına oranla çok daha sağlıklıdırlar. Vajinal sağlık için doktorlar en çok pamuklu iç çamaşırlarını önermektedirler. Dolayısı ile genital bölge için en uygunu pamuklu iç çamaşırı kullanmaktır.

3

Vajina çevresinde egzama kaşıntı yapabilir. Eğer kaşıntılı egzamanız varsa bölgeyi kaşımak yerine bu bölgeye soğuk basınç uygulayın. Bir süre buz torbasını bu bölgede tutabilirsiniz.

4

Vücudunuzu genel olarak nemlendirmeye özen gösterin. Vücut losyonlarıyla vücudunuza nem katarken aynı zamanda içten destek için de günde en az sekiz bardak su için.

5

Lazer epilasyon, jilet ve ağda gibi tüyleri alma yöntemlerinden bir süre uzak durun. Bu uygulamalar vajinada egzamayı daha da kötüleştirecektir.

6

Tüm bu uygulamalar destekleyici tedavi ve önlem olarak değerlendirilmeli ve rahatsızlığınızın gerçek tanısı için bir uzmandan yardım almalısınız. Bu tür rahatsızlıklar daha önce de belirttiğimiz gibi sık karşılaşılan durumlardır. Dolayısı ile bir çekincenizin olmasına gerek yoktur.

Etiketler: , , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Egzama, Genel

Yazar Hakknda ()

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. leyla dedi ki:

    Vajinal bolgemde cok asiri sekilde hasinti oluryor catlaklar olusuyor hangi ilaci kremi kullandiysam gecmedi ne yapmam gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.