Vajinada mantar belirtileri nelerdir

0

 

Kot pantolonlu kadın
Vajinada mantar belirtileri

Kadınların %75 gibi bir kısmı hayatlarında en az bir kez vajinada mantar sorunu ile karşılaşmaktadır. Vajinada mantar sorunu kesinlikle tedavi edilmesi gereken ve tedavi edilmediği takdirde daha büyük rahatsızlıklara neden olabilecek bir hastalıktır. Vajina mantarı cinsel ilişki ile bulaşan rahatsızlıklar arasında yer almamaktadır. Cinsel yaşamı aktif olmayan kadınlarda da vajinada mantar görülebilmektedir. Vajinada mantar belirtileri nelerdir ve hangi belirtiler vajinada mantar riskini ortaya koymaktadır diyorsanız bu yazımızda sizin için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Mantar enfeksiyonu genellikle başka yerden ya da başka eşyalardan bulaşmamaktadır. Kadının vajinal bölgesinde bulunan mantar hücrelerinin vücut direncini düşürdüğü esnada çoğalması sonucunda vajinada mantar belirtileri ortaya çıkmaktadır. Vajinada mantar enfeksiyonu antibiyotik kullanımı sonrasında, stres ya da yorgunluk sonrasında bu nedenlerden ortaya çıkabilecek oldukça fırsatçı bir enfeksiyondur.

1

Vajinada mantar belirtileri ilk olarak, akıntı, genital bölgenin kaşınması, yanma ve cinsel ilişki esnasında ağrı oluşmasıdır. Akıntı beyaz ve peynir şeklinde, mantar kokusuna benzer şekilde kokmaktadır. Anüste şişlik ve kızarıklık meydana gelebilmektedir. Bazen o bölgedeki tahrişin aşırı derecede olması kişinin yürümesini bile zorlamaktadır.

2

En önemli belirtiler arasında ilk sırayı geceleri artış gösteren kaşıntılar almaktadır. Sıcağa maruz kalındığında bu kaşıntılarda daha da artış görülmektedir. Vajinada mantar belirtileri görülen kişilerin çoğunda dış genital organda yanma yoğun olarak görülmektedir.

3

Cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma görülmesi de sıkça karşılaşılan belirtiler arasındadır. Öyle ki bazen bu ağrı ve yanmalar kişinin cinsel ilişkiden sakınmasına ve uzak durmasına kadar gidebilmektedir.

4

Vajinada mantar belirtileri arasında diğer bir belirti ise vajinada meydana gelen şişlik ve kızarıklıktır. Özellikle idrar esnasında kişide yanma hissi artmaktadır. Akıntı genellikle renksiz, kokusuz, beyaz ya da gri birikintiler şeklinde de olabilmektedir.

5

Vajinada mantarın çok nadir olarak cinsel ilişki sırasında bulaştığı da görülmektedir. Fakat bu ihtimali her doktor kabul etmemektedir. Vajinal mantar hastalığı bulunan bir kadından eşine de bu risk bulaşabilmektedir, fakat bu rahatsızlık erkekte fazla belirti göstermemekte ve ufak bir yanma hissi ile geçmektedir.

6

Çoğunlukla bir kadın rahatsızlığı gibi görülse de, sünnetsiz erkeklerde de vajinal mantar görülmektedir. Bu rahatsızlık erkeklerle cinsel organda çatlama ve aşınma ile birlikte oluşan yanma hissiyle belirginlik göstermektedir.

7

Vajina mantar belirtileri arasında bazı kadınlarda beyaz, sulu ve hafif bir akıntı görülürken, bazılarında ise vajinada aşırı kuruluk görülmektedir.

Vajinada meydana gelen akıntıda koku olması ikinci bir rahatsızlığın da habercisi olmaktadır. Vajinada mantar var ise kaşıma sonucunda vajina derisinde soyulmalar ve kanamalar dahi görülebilmektedir.

Vajinada Mantar Tanısı

Vajinada mantar belirtileri var ise aslında tanısı da zor değildir. Genel olarak muayene esnasında hastanın şikayetleri dinlenerek ve muayene bulgularına dayanılarak kolay bir şekilde teşhis konulabilmektedir. Bazı durumlarda akıntı örnekleri laboratuar ortamında teşhis edilerek tanı konulmaktadır.

Vajinal Mantar İçin Bitkisel Tedavi

Vajinada mantar var ise günde bir kez o bölgeye doğal bal sürülebilir. Bol bol yoğurdun suyunu tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

1 litre suyun içerisine yarım çay bardağı sirke karıştırarak her tuvaletten sonra genital bölgeyi bu su ile yıkamanız fayda sağlayacaktır. 2 bardak suya 1 bardak üzüm sirkesi karıştırarak her duşta vajina bölgesini bu suyla yıkayıp, koruyabilirsiniz.

Vajinada mantar hastalığı bulunan kişilerin pamuklu iç çamaşırı kullanması, tahriş edici maddelerden uzak durmaları, şeker, alkol ve çok işlenmiş yiyeceklerden de uzak durmaları gerektiğini söyleyerek sizlere bu konuda verebileceğimiz bilgileri sonlandırıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.