Varis hakkında

| 2012/10/07 | 0 Comments
Varis ile ilgili bilgiler

Varis hakkında

 

Varisli damarlar genişlemiş hale gelmiş damarlardır. Varisli damarlar genellikle yaş veya gebelik nedeniyle oluşur. Çoğu kadın varisten müzdariptir ancak, erkeklerde de varis gelişebilir. Gün boyu ayakta kalmak varisin en bilinen nedenleri arasındadır. Bazen varis bir küçük bir kozmetik bir rahatsızlık halindeyken Diğer durumlarda, ağrılı ve  ciddi vasküler sorunlardan kaynaklanır. Nedeni ne olursa olsun ya da şiddeti, varisle mücadelede

1

Gebelik kadınlarda varisin en yaygın nedenlerinden biridir. Hamilelik sırasında, dolaşım sistemi değişiklikleri bacaklarda damarların genişlemesine neden olur. Hamilelik ile yükselen kilolar ve hormon değişiklikleri varislerin oluşmasına sebebiyet verir. Varisler hamile kadınların birçoğunda görülür.  Doğum sonrasında varisler belli bir süreyle birlikte kaybolabilmektedir.

2

Vücut yaşlandıkça, damarların elastikiyeti azalır ve kan pompalanması zorlaşır. Bu tür varisler düzenli egzersiz ve kilo kaybı ile azaltılabilir. Egzersiz kan dolaşımını artırır ve kilo vermeyle birlikte damarlara binen yük azaldığında kan dolaşımı da artacaktır.

3

Uzun süre ayakta kalmayın. Ayakta kalmak zorunda olduğunuz işlerde çalışıyorsanız bile ara verdiğinizde ayaklarınızı yüksek bir yere koyarak dinlendirin

4

Tıbbi yardım alın. Bazen, tıbbi tedaviler varis tedavisi için gereklidir. Skleroterapi böyle bir tedavidir. Bu tedavi küçük damarlar için geçerlidir ve genellikle kozmetik nedenlerle yapılır. Skleroterapi ile kimyasal bir madde varis içine enjekte edilir. Skleroterapi bir kozmetik tedavi olduğundan, genellikle sigorta kapsamında değildir. Lazerle varis yok etme tekniği ise  nispeten yakın gelecekte daha geleneksel bazı tedavilerin yerini alacak yeni bir teknolojidir.

İpuçları

Varisli damarlar hoş görünmez ve ağrılı olabilir. Onları bir anda yok etmek için hiçbir sihirli çözüm yoktur. Hızlı tedavi vaad edenlere şüpheyle yaklaşmalısınız. Varis tedavisi için iyi bir araştırma yapmadan kesin kararınızı vermeyin.

Etiketler: , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Genel, Varis

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.