Varis neden oluşur? Kimler risk altındadır?

0
Bacak
Varis neden oluşur

Varis, bir toplardamar rahatsızlığıdır. Formunu kaybeden ve genişleyen damarların kalbe kanı taşıma fonksiyonu bozulur. Bu nedenle damarlar şişer ve ciltten görülebilecek düzeyde kalınlaşır. Genelde varisler iç bacak kısımlarında oluşur. Fakat bu genişleme hemoroid rahatsızlığına neden olabilecek düzeye gelebilir. Üç çeşit varis vardır. İç varis olarak bilinen Derin Venöz Yetmezliği, bacakların iç kısmında ana toplardamarlarda, kanın bacak dokularına kaçması sonucunda oluşur. İleri şamada ise ayak bileğinde yaralar oluşur ve damarlar bariz şekilde görülür. Ciltte kabarıklar olarak oluşan varise, Yüzeysel Venöz Yetmezlik denir. En sık rastlanan varis tipi ise Kılcal Varisler’dir. Ciltte mor, kırmızı şekilde görülen damarcıklar, kişide ağrıya neden olmazken, kötü bir görünüme neden olmaktadır.

Varisler neden kadınlarda daha sık görülür?

Varis rahatsızlığı yaşın ilerlemesiyle daha sık görülen bir rahatsızlıkken kadınlarda görülme olasılığı çok daha yüksektir. Bayanlarda varis oluşumunun altında hormonların etkisi yatmaktadır. Kadınlarda gebelik esnasında oluşan hormonal dalgalanmalar, bebeğin karında yaptığı baskı, toplardamaları etkilemektedir. Tüm bunlar toplardamalardaki dokunun gevşemesine neden olarak, varis oluşumunu hızlandırmaktadır.

Evde varis tedavisi için neler yapılabilir?

Varis oluşumunu azaltmak ve tedavi etmek için evinizdeki malzemeleri kullanabilirsiniz. En bilindik ve etkisi yüksek olanı ise elma sirkesidir. Elma sirkesinin cilt güzelliği ve genel sağlık açısından birden fazla faydası vardır. Varisler üzerinde etkisi yüksek olan elma sirkesiyle evinizde bitkisel varis tedavisi yapabilirsiniz. Elma sirkesi içerisinde bulunan maddeler cilt yoluyla damar yapısının sıkılaşmasına yardımcı olur. Bunun için öncelikle bir pamuklu bez elma sitesine batırılır. Bu bez varisli bölgeye konularak yaklaşık yarım saat bekletilir. Birkaç saat varisli bölgeyi durulamayınız. Bu süre içerisinde bacaklarınızın kalp seviyenizden hafifçe yüksek olmasını sağlamak dinlendirici olacaktır. Damar yapısı bozukluğu olan varis şikayetini elma sirkesi kürüyle birlikte varis çorabı kullanarak hafifletebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.