Varis riskleri ve tedavisi

| 2012/10/02 | 0 Comments
Varissiz bacaklar

Varis riskleri

 

Varisli damarların masum kurbanlarının başında bacaklar vardır. Hoş olmayan şişkin morumsu damarlar bacak görünümünü oldukça kötü bir şekilde etkiler.  Ancak varis sadece kozmetik bir endişeden daha fazla olabilir. Varisler ciddi bir hastalığın varlığını işaret ediyor olabilir.

Varis Belirtileri ve varis nedenleri

Varisli damarları tanımak oldukça kolaydır. Varisleri morumsu ya da mavi,bükülmüş ve şiş damarlardan tanıyabilirsiniz. Bunlar genellikle derinin yüzeyinde ve bacak üzerinde hemen hemen her zaman vardır. Çoğu zaman, herhangi bir ağrıya neden olmazlar. Ancak, daha ciddi durumlarda varisler zonklama hissi ve kaşıntıya neden olabilir. Hatta bazı durumlarda varislere ülser de eşlik edebilir.

Bacaklarda damarlar büyük miktarda kan taşır ve yerçekimi de bir yandan damarlara karşı çalışır. Ayaklar üzerinde geçirilen çok fazla zaman varislerin oluşma riskini arttırmaktadır. Varisler yaşlı insanlarda daha sık görülür. Yaşlanmayla birlikte damarlarımız elastikiyetini kaybeder. Gebelik de özellikle alt vücutta varis riskini arttırır. Neyse ki, gebelik sırasında oluşan varisler çoğu zaman, doğumdan sonra normale döner.  Hormon dalgalanmaları varis olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle varis daha çok kadınlarda görülmektedir. Obezite ve kalıtım gibi diğer faktörler de varis riskini artırabilir.

Varis Riskleri ve tanısı

Varis başka bir hastalığın belirtisi olarak oluşabilir. Bu tip varisler çok yaygın değildir. Bazen, ülser varislere neden olabilmektedir. Daha da kötüsü, varisli damarlar kan pıhtılarının gelişmesine neden olabilir. Kan pıhtıları tehlikelidir ve yaşamı tehdit eder. Kan pıhtıları acil tıbbi tedavi gerektirirler. Dolayısı ile basit bir varisiniz olsa bile doktor kontrolünden geçmeniz gerekir.

Az şiddetli varisler tedavi gerektirmez. Bu tip varisler egzersiz ve varis çoraplarıyla azaltılabilir. Endişelenmenize gerek yok ancak, doktorunuzla yine de konuşun. Doktorunuz bacak damarlarınız için özel bir muayene yapacaktır ve bazen de bir ultrason testi önerebilir. Ultrason sırasında, doktorunuz damarlarınızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol eder.

Varis Tedavisi

Varis tedavisinde kullanılabilecek çeşitli yöntemler vardır. Doktorunuz varisler için özel olarak üretilen çorapları  tavsiye edebilir. Bu sıkı kumaş çoraplar kan akışını sağlarlar. Varisler için birçok tıbbi tedavi yöntemi de vardır. Skleroterapide, damarlara aslında onları kapatan bir madde enjekte edilir. Bir süre sonra varisli damarlar ortadan kaybolmaya başlar. Lazer tedavisi, kateter uygulamaları ve damarların çıkarılması gibi diğer işlemleri de etkili olabilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Genel, Varis

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.