Varis ve Beslenme

0
Varis sorunu
Varis ve Beslenme

 

Varis bir sağlık problemi olmasının yanında bacakların görüntüsünü de kötü etkilemektedir. Dışarıdan görülen yeşil, mavi ve mor renkli damarlar hem sağlıksız hem de hoş olmayan bir görüntü sunarlar. Peki varis neden olur? Varis tamamen bir damar hastalığıdır. Toplardamarlarda meydana gelir. Toplardamarların hassas bir doğası vardır. Toplardamardaki hasarlar damarları genişletir ve kalp kapakçıklarında bozukluklara sebebiyet verir. Kalp kapakçıklarındaki bozukluklar da kanın yapısını değiştirir.Yapısı değişen kan damarların çeperini de değiştirmektedir. İşte damar çeperlerindeki bu değişiklik dışarıdan gözüktüğünde varis meydana gelmiş olur. 30’lu yaşları geçen her iki kişiden birinde varis problemi görülmektedir.

Varis nedenleri

1- Toplardamarların çeperlerinde meydana gelen hasar ve değişimler.

2- Kalp kapakçıklarının güçsüzleşmesi.

3- Sağlıksız beslenme.

4- Sindirim sisteminin yavaş çalışması.

5- Bacaklara olması gerekenden fazla yük binmesi.

Varis önlemleri

1- Düzenli olarak spor yapmak. Bu yürüyüş de olabilir.

2- Gereğinden fazla ayakta durmamak ve yük taşımamak.

Peki nasıl beslenmeliyim?

Varis şikayetinin giderilmesinde beslenmenin rolü büyüktür. Varisin en sık sebeplerinden biri lif açısından zengin gıdaların tüketilmemesidir. Lifli yiyecekler sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve dışkılamayı kolaylaştırır. Eğer sindirim sistemi düzenli çalışmazsa karın bölgesindeki basınç yükselecektir ve kan akuşu düzgün bir şekilde gerçekleşmeyecektir. Böylece varis oluşumu da tetiklenmiş olur. Yediğiniz gıdaların işlenmemiş olması çok önemlidir. Doğal yiyeceklerle beslenmelisiniz. Varis tedavisinde en önemli alanı beslenme kapsamaktadır. Meyve ve sebze tüketimi yoğun olmalıdır. Bunun yanında tahıllı yiyecekler ve baklagiller de sık sık tüketilebilir.

Yemek yerken kan dolaşımınızı düzenleyin

Kan akışı ve damarların sağlıklı olması büyük oranda beslenmeyle ilgilidir. Bütün vitaminler dengeli bir şekilde vücuda girmelidir. Varis hastalığında ise E ve C vitaminlerinin önemi büyükdür.

Varis oluşumunu önlemek için bol bol yaban mersini, böğürtlen ve kiraz yiyebilirsiniz. Varis için faydalı olan bir diğer besin kaynağı da karabuğday çayıdır.

Peki yüksek lif içeren besinler nelerdir?

İçeriğinde fazla miktarda lif bulunan birçok besin kaynağı vardır. Meyve ve sebzelerin neredeyse tamamı liflidir. En çok lif ise zencefil, soğan, sarımsak ve acı biberde bulunmaktadır.

Önemli olan sadece bu yiyecekleri tüketmek değildir tabii ki. Her öğününüzü dengeli bir şekilde planlamalısınız. Bu hem varis tedavisi için hem de genel sağlığınız için etkili olacakatır. Her besin grubundan yiyecekleri eşit şekilde öğünlerinize dağıtmalısınız. Böylece vücudunuz için gereken tüm vitamin, mineral ve asitleri karşılamış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.