Varis ve tedavisi

| 2012/12/10 | 0 Comments

 

varislerin tedavisi

varis ve tedavisi

Varisler, cilt yüzeyine yakın olan kırmızı veya mavi renkli damarların çıplak
gözle görülmesinin sonucudurlar. Normalde büyüklüğü birkaç milimetre olan bu varisler başta yüz ve bacaklarda oluşabilir, ancak vücudun herhangi bir yerinde de ortaya çıkabilmektedirler. Varis ve tedavisinde çeşitli klinik tedavi yöntemleri ve ev ilaçları kullanılmaktadır. Varislerin tedavisinde ev ilaçları da son derece etkili olabilmektedir.

Varis hastalığının tedavisi

Varislerin tedavisinde beslenme düzeni

1

Meyve ve sebzeye ağırlık vererek kabızlığı azaltmak için tam tahıllar gibi lif içeriği zengin yiyecekler tüketin. Bağırsakları harekete geçirmek için bol bol su tüketin.

2

Tuz, vücudun şişmesine neden olur. Bu nedenle tuz tüketiminizi azaltın. Tuz tüketiminde bir kademe bile azalma vücut şişliğinin inmesine katkı sağlayacaktır. Tamamen tuzu bırakmanız çok zor olacağından yiyeceklerinize koyduğunuz tuzun miktarını bir kademe azaltmakla işe başlayabilirsiniz.

3

Damarları çevreleyen yapının içerisinde fibrin adı verilen bir protein tipi yer almaktadır. Fibrin damaları çevreler ve kan pıhtılaşmasını arttırır. Damarlara topaklı bir görünüm verir. Zencefil, sarımsak ve soğan tüketerek fibrini yıkmaya başlarsınız. Gereksiz ve fazla fibrin, doğanın bize sunduğu bu muhteşem yiyeceklerin karşısında savunmasız kalacaktır.

Varislerin tedavisinde yaşam tarzı değişiklikleri

4

Damarlar üzerindeki baskıyı, uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve sürekli ayakta durmak arttırmaktadır. Bu nedenle bu tarz işlerde çalışıyorsanız bile akşamları eve geldiğinizde uzanın ve ayaklarınızın altına yastık koyarak ayaklarınızı dinlendirin. Bunu Tv izlerken veya internette gezinirken basit bir şekilde yapabilirsiniz.

5

Sıcaklık artışı varisleri daha belirgin hale getirir.Bunun sebebi de kan damarlarının ısı ile birlikte genişlemesidir. Güneş banyoları her ne kadar faydalı olsa da güneşte 15 dakikadan daha fazla durmak varisler için iyi olmayacaktır.

6

Kan dolaşımını arttırmak için günde en az yarım saat egzersiz yapın. Egzersizin faydalarından biri de şişkin ve belirgin hale gelen damarları önlemeye yardımcı olmasıdır. Varislerin tedavisinde egzersiz çok etkilidir.

Varislerin tedavisinde Klinik Yöntemler

8

Skleroterapi düşünün. Damarlara skleroterapi iğnesi ile gönderilen ilaç yardımıyla varisleriniz ortadan kaybolabilir. Skleroterapi, hasarlı damarlara özel olarak uygulanır. Bu işlem anestezi gerektirmez ve hastaların çoğu %50 ila %90 oranında iyileşme görür.

9

Lazer tedavisi ile varislerinizin görünmesini engelleyebilirsiniz. Lazer ile varislerin üzerine güçlü bir ışık patlaması gönderir. Varis boyutuna bağlı olarak, 20 dakika süren 2 ila 5 seansta lazerli varis tedavisinden sonuç alınmaktadır.

10

Varis çorapları varis ve tedavisinde etkilidirler. Kompresyon yapan varis çorapları varis gelişimini yavaşlatır ve varisli damarları zamanla iyileştirir.

Etiketler: ,

Kategori: Cilt Sorunları, Genel, Varis

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir