Varise ne iyi gelir? Varisten kurtulmak için neler yapmak gerekir?

0
Bacaklar
Varise ne iyi gelir?

Baştan ayağa bakımlı ve güzel olmak istemeyen bayan yoktur. Görsel anlamda çekiciliğinizi ve zarafetinizi bacaklarınızdaki ince morumsu çizgiler, bölgesel şişlikler bozabilir. Sütun gibi bacaklara sahip olmak ve varisi hayatınızdan çıkartmak için yapmanız gereken ufak detaylara önem vermektir.

Varisler sıcak havalarda çok daha hızlı oluşabilir

Ciltten görünen ve mor, kırmızı renkteki damarlar, bazen şeritler haline ilerlerken bazen de bölgesel şişkinliklere yol açar. Önceleri bu kötü görünümden rahatsız olurken daha sonra oluşan ağrılar günlük hayatınızı etkileyebilir. Eğer aşırı kilonuz, hareketsiz bir hayatınız varsa o halde varislerden kurtulmanız oldukça zor olacaktır. Bununla birlikte yaz aylarındaki sıcak, varis oluşumunu besleyen bir etkendir. Sıcak hava damarların genişlemesine neden olur. Bu kurala dikkat ediniz.

Soğuk Su ile Hareket Varisin En Önemli Düşmanları

Bacaklarınızı her gün soğuk su altında beş dakika ile tutarsanız, varislerin belirgin olarak azaldığını görürsünüz. Bu işlem varis oluşmasını da engeller. Ayrıca selülitlerinizden de bu yöntemle kurtulabilirsiniz. Sürekli hareket halinde olmak, kas gruplarının çalışmasına, kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

Varisin ilk belirtilerine kulak verin

Günün sonunda bacaklarınızdaki ağrı varisin ilk sinyalleri olabilir. Kramp ve bacaklardaki şişlikler ile morarmalar görüyorsanız hemen bir uzmana başvurun. Erken tanı ile varislerin ilerlemesini engelleyebilirsiniz.

Erkeklere oranla bayanlarda varis çok daha fazla görülüyor

Bayanların damar yapısı erkeklere oranla daha elastiktir. Bunun nedeni bayanlardaki hormonal farklılıklar ve doğurganlıktır. Bununla birlikte günlük hayatta bayanların çok daha aktif olması ve topuklu ayakkabıların da kullanılması bayanlarda varis oluşumunu tetiklemektedir.

Bayanlara Pratik Varisten Koruyan Öneriler

1

Gün içinde spor yapamıyorsanız bol bol merdiven çıkın,

2

Fazla kilolarınızdan olabildiğince kurtulun,

3

Bisiklet kullanın, pedal çevirmek bacak kaslarını çalıştıran en önemli egzersizlerden biridir,

4

Ayaklarınızı kalp hizanızdan yukarıda olacak şekilde yüksekte tutarak dinlendirin, bu hareket toplardamar basıncını azaltır,

5

Bacaklarınıza soğuk su ile masaj yapın, bu uygulama damarların büzüşmesine yardımcı olur,

6

Varis koruyucu çorap giyerek, toplardamarların içindeki kan birikmesini engelleyebilrsiniz,

7

Bacaklarınızı sıcak havalardan koruyun

8

Varislerin ilk oluştuğu anda tedaviye başlamak hem tedavi maliyetini azaltır hem de şikayetinizin büyümesini engeller. Bu nedenle bacaklarınızdaki küçük değişimleri dikkate alın.

Pratik egzersiz, biraz yürüyüş ve pedal çevirmeyle daha genç ve varissiz bacaklara sahip olabilirsiniz. Bu hareketler ayrıca genel sağlığınız ve dinç bir vücuda sahip olmanızda da yardımcı olacaktır. Varis ile başa çıkabilmeniz için kendinize az da olsa zaman harcayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.