Varislerin tedavisi

| 2012/12/07 | 0 Comments

 

Varislerin tedavisi

Varislerin tedavisi

Varisler, küçük ama belirgin kırmızı ve mavi kan damarlarının gözle görülür hale gelmesine verilen addır. Damarlarda yavaş kan akımı ve zayıf duvarların bir sonucu olarak ortaya çıkan varisler hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilmektedir fakat kadınlarda varis oluşumu daha muhtemeldir. Varisleri yok etmek zor bir süreçtir ancak mümkündür. Varislerin tedavisinde uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı adımları önermek istiyoruz.

Varisler nasıl geçer

1

Düzenli olarak egzersiz yapın. Düzenli yapılan egzersizler kan dolaşımını artırır. En rahat ve kolay egzersiz olan yürüyüş, varislerinize iyi gelecektir. Günde en az yarım saat yürüyüş yapın.

2

Uzun süre bir yerde oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının. Böyle bir mesleğe sahipseniz varis çorabı giymenizde fayda olacaktır. Böylece bacaklarınıza uygulanan basınç sayesinde varis tetiklenmesinin önüne geçebilirsiniz.

3

İdeal vücut ağırlığınızı korumak. Çok fazla kilo da bacakların içindeki damar basıncını arttırır. Ayrıca fazla kilolar genel dolaşım sistemini etkilemektedirler.

4

Otururken bacaklarınızı çapraz tutmayın. Bacakları çapraz tutmak kalbe doğru olan kan akışını yavaşlatır ve bacak damarlarındaki basıncı arttırır.

5

Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Düz taban ayakkabılar varis nasıl yok edilir sorusunun yanıtlarından biridir. Kan akışını düzenlemek için düz tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz.

6

Kalp seviyesinden 6 ila 12 santim kadar bacaklarınızı yüksekte tutun. Bu alt bacaklardan kalbe doğru kanın kolayca akmasını sağlar.

7

Varisler genellikle cilt yüzeyine yakıntır ve bu nedenle daha fazla göze çarpar. Varislerin tedavisi varisleri yok etmek için kullanılabilir, ancak en iyi olan ilk etapta varisleri önlemek için çalışmaktır.

Varisleri olan kişilerin %60 ila %80’inin ebeveynlerinde varis sorunu yaşanmıştır.

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, sağlık ve beslenme ile ilgili yapacağınız uygulamaların ve düzenlemelerin öncesinde bir hekim veya bir sağlık uzmanına başvurun. Bu bilgiler profesyonel tıbbi tavsiye yerine geçmezler ve varislerin tedavisi için yardımcı olarak kullanılabilirler.

Kategori: Cilt Sorunları, Genel, Varis

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir