Vazelinle topuk çatlakları tedavisi

0
çatlamış topuklar
Topuk çatlakları tedavisi

Kuru bir cilde sahipseniz cildinizin en kuruyan bölgeleri mutlaka ayak ve topuk kısımları olacaktır. Bu nedenle özellikle kuru cilde sahip bayanların ayaklarına daha çok özen göstermeleri, bakım yapmaları ve ayaklarını korumaları gerekir. Aksi halde ayaklar sürekli kuruyacak ve kötü bir görünüme neden olacaktır. Bunun yanında iyi bir bakım yapılmazsa topuk çatlaklarına zemin hazırlanmış olur. Topuk çatlakları uzun süren bir tedavi gerektirir ve kişiye acı verir. Dolayısı ile ayak bakımınızı ertelememelisiniz. 15-20 dakikanızı ayırarak ayaklarınızın bakımını yapabilirsiniz. İyi bir ayak bakımı sayesinde genel olarak kendinizi dinlenmiş ve dinç hissedeceksiniz. Bu kürü topuk çatlakları için de uygulayabilirsiniz. Vazelinle topuk çatlakları tedavisi oldukça etkilidir.1

Bir duş alın veya cildi yumuşatmak için yaklaşık 15 dakika ılık suda ayaklarınızı bekletin.2

Ölü deri kaldırmak için ponza taşı kullanın. Topuklar ve ayak çevresine özellikle dikkat edin. Ayaklarınızı kurulayın.

3

Ayaklarına ve varsa topuk çatlaklarınıza vazelin uygulayın. Çorap giyin ve gece boyunca onları çıkarmayın.

4

Çorabınızı sabah kalktığınızda çıkarın. Böylece vazelin ayaklarınıza daha iyi etki etmiş olacak.

İpuçları

  • Bu işlemi gece yapın. Eğer gündüz yaparsanız gün boyu vazelin dolu bir çorap ile dolaşmanız gerekir. Bunun yanında gece cilt kendini yenilediğinden vazelinle topuk çatlakları tedavisinde daha etkili olacaktır.
  • En azından haftada bir bu işlemi uygulamaya çalışın. Eğer çoraplarla uyumaya alışık değilseniz bu sizi biraz zorlayabilir. Bu nedenle pamuklu ve rahat bir çorap tercih etmenizde fayda olacaktır. Gece boyunca çorapla uyumak istemiyorsanız evde olduğunuz birkaç saat boyunca bu bakımı yapabilirsiniz. Örneğin televizyon izlerken bu şekilde bir bakım uygulamak sizi rahatsız etmeyecektir. Bu ayak bakım kürü topuk çatlaklarına iyi geldiği gibi ayrıca topuk çatlaklarını önlemede de son derece faydalıdır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.