Vitamin eksikliğinin saçlara etkisi

0
Uzun saçlar
Vitamin eksikliğinin saçlara etkisi

Bütün o çatallaşan uçlar, şekil almayan, mat ve kuru saçlarınızın sebebi çok basit çözülebilecek bir şey, yani vitamin eksikliğinin saçlarınıza etkisi olabilir. Saçınızın sağlığı sizi beslenmenize bağlıdır. Saçlarımıza uyguladığımız onca üründen sonra saçlarımızın hala günün 24 saati güzel görünmesini bekliyoruz. Saçlarınızın sağlığı basit bir vitamin eksikliğinin belirtisi olabilir ve diyetinizi birkaç hafta değiştirerek veya vitamin hapları kullanarak, saçlarınızdaki sorunlardan kurtulmanız mümkün olabilir.

1- Çinko eksikliğinin saçlara etkisi

Çinko saçlarınız için en gerekli minerallerden biridir ve çinko eksikliğinin saçlarınız üzerine etkisi saç dökülmesine kadar varabilir. Hem hormon sağlığı, hem bağışıklık sistemi, hem cilt hem de saç ve tırnaklar için vazgeçilmez bir mineral olan çinko eksikliği çözülmesi gereken önemli bir sorundur. Eğer saçlarınızın sürekli dökülmesinden şikayetçi iseniz çinko eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz. Çinko destek ürünleri kullanabileceğiniz gibi diyetinize çinko açısından zengin gıdalar da ekleyebilirsiniz. Çinko istiridyede, tohumlarda, tavukta, yoğurtta ve hindide bol bulunur.

2- B vitamini eksikliğinin saçlara etkisi

Saçlarınız ince ve yavaş mı uzuyor? Bu vücudunuzda B vitamini eksikliği olduğunun bir belirtisi olabilir. B vitaminleri saçlarınızın kalın olmasını sağlayan, büyümesini hızlandıran ve kırılmasını önleyen maddelerdir. A ve B vitaminlerinin birlikte olduğu destek ürünleri bu sorunu kolayca çözebilir. Bunun yerine spirunila yosunu, fındık, tohumlar, balık, tavuk, hindi, yoğurt, avokado, yulaf, yumurta ve kinoa gibi bu vitaminlerden zengin besinleri diyetinize ekleyerek de vitamin eksikliğini tedavi edebilirsiniz.

3- Protein eksikliğinin saçlara etkisi

Teknik olarak vitamin sayılmasa da proteinler saç sağlığınız için olmazsa olmaz besin maddeleridir. Protein sayesinde saç tellerinizi oluşturan kollajen oluşur ki bu kollajen tırnaklarınızın ve cildinizin de yapı taşı moleküllerdendir. Yeterli protein almazsanız saçlarınız zayıf olur, yavaş uzar ve daha kolay kırılırlar. Yüksek kaliteli protein kaynaklarını diyetinize aldığınızdan emin olun ve eğer vejetaryen iseniz düşündüğünüzden daha fazla proteine ihtiyacınız olabilir. Üzücü ancak hayvansal proteinlerin emilimi vücudumuz için daha kolaydır, dolayısıyla daha az protein kaynağına ihtiyacımız olur. Ancak vejetaryenler için ise tam tersi geçerlidir. Yeterli proteini almak için daha fazla protein içerikli bitkisel gıda tüketmeliler.

4- Biotin eksikliğinin saçlara etkisi

Biotin de B vitamininin bir türevidir ancak kendi adına bir başlık açılmasını hak ediyor. Saçlarınızın uzamasını sağlayan en önemli B vitamini biotindir. En fazla fındık, ceviz, badem, tohumlar, balık, hindi, yoğurt ve kırmız ette bulunur. Ayrıca destek tabletleri olarak da ürünleri bulunmaktadır. En iyi sonuçlar için çoğu insan 5000mcg civarında takviye almaktadır. Biotin alımını arttırdıktan sonra hem saçlarınızın hem de tırnaklarınızın daha hızlı uzadığına şahit olacaksınız.

5- Omega 3 yağ asitleri eksikliğinin saçlara etkisi

Burada bahsedilmesi gereken besin maddelerinden bir tanesi de omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 yağ asitleri saçlarınız için olmazsa olmazdır. Eksikliği saçlarda kuruluk, matlık ve kırılmalara neden olur. Yağlar tüm vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlarlar, saçlarınız da buna dahil. Diyetinize balık, fındık, fıstık, badem, kenevir tohumu gibi besinleri dahil ederek yeterli omega 3 aldığınıza emin olun. Eğer bu gıdalardan hoşlanmıyorsanız omega 3 balık kapsülleri de kullanabilirsiniz.

6- C vitamini eksikliğinin saçlara etkisi

C vitamini saçlarınız için önemli olan vitaminlerden biridir. Saç büyümesini hızlandırır ve saçın dayanıklılığını arttırır. Çok fazla kaynaktan alınabilecek C vitamini çoğu meyve ve sebzede bolca bulunur.

7- Kalsiyum eksikliğinin saçlara etkisi

Hem kalsiyum hem de D vitamini kemik sağlığınız için vazgeçilmez iki maddedir. Ancak kalsiyum aynı zamanda saçlarınız için de çok önemlidir. Kalsiyum eksikliği hipotiroidizme neden olabilir ki bu da saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Kalsiyum saçların güçlenmesini sağlar, aynı kemiklerinizde olduğu gibi. Vücudunuzda yeterli kalsiyum emilebilmesi için yeterli miktarda D vitamini de almalısınız. Çünkü kalsiyum emilimi için D vitamini gereklidir. D vitamini de yağda çözünen bir vitamin olduğu için yağlarla birlikte alınabilir. Örneğin yoğurt, hem yeterli kalsiyum hem de D vitaminini almanız için mükemmel bir besindir. Süt, badem, ıspanak, yoğurt kalsiyum için önemli kaynaklardır. D vitamini ise yumurta sarısında, karaciğerde, balıklarda, balık yağında ve yoğurtta bol miktarda bulunur.

Saçlar ile ilgili birçok farklı sorun olabilir ve hangi sorunun hangi nedenden kaynaklandığını belirlemek o kadar kolay olmayabilir. Bizim önerimiz, yukarıda saydığımız besinleri içeren sağlıklı bir diyet uygulamanızdır. Eğer vitamin eksikliğinden şüpheleniyorsanız doktorunuza da danışmalısınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.