Vücut bakımı hakkında bildikleriniz ya yanlışsa?

0
Genel cilt bakımı
Vücut bakımı hakkında

Vücut bakımı hakkında internetin de yaygınlaşmasıyla artık çok daha kolay bilgi sahibi olabiliyoruz. Her ne kadar genel olarak çok fazla bilgiye sahip olsak da kalıplaşmış bazı yanlış bilgiler hatırımızda kalabiliyor. Bu makalemizde vucüt bakımıyla ilgili yanlış bilgilere kısaca değinmek istiyoruz.
İlk yanlış bilgi alkolün cilt bakım ürünlerinde yer almaması gerektiğidir. Her alkol cilde zarar vermez ve cildi kurutmaz. Bunun yanında alkol tipleri de değişiklik gösterir. Vücut bakımında yağlı alkoller cilde fayda sağlarlar.
Sabun kullanmak cildi kurutur düşüncesi de yanlıştır. Özellikle son 20 yılda sabunların içerikleri cilt tiplerine uygun hale getirilmiştir. Dolayısı ile her sabun kuruluk yapacak diye bir kanun yoktur.
Vücut bakımı ile ilgili doğru zannedilen bir diğer yanlış ise her gün düzenli olarak vazelin kullanmanın yaşlanmayı önlediğidir. Vazelinin böyle bir etkisi kanıtlanmamıştır.
Basur için kullanılan kremlerin göz şişliğini indirdiği de yanlış bir bilgidir. Basur kremleri göz çevresi için yararlı olmaktan ziyade zararlıdır çünkü gözlerin kızarmasına sebep olurlar ve göz çevresinin nemini alırlar. 
Gözlerimiz şiştiğinde salatalık koymalıyız düşüncesi de yanlıştır. Gözlerin şişkinliğini alan salatalık değildir. Göze soğuk kompres uygulamak göz şişkinliğini giderir. Gözün üzerine kompres yapacağınız maddenin ne olduğu önemli değildir.
Vücut bakımıyla ilgili en genel yanlış bilgiler arasında ise gözeneklerin zamanla kapanır yanılgısı vardır. Gözeneklerin üstünün kirli olması zamanla tıkanmasına sebep olur ve gözenekler genişleyebilir. Ancak herhangi bir genişleme ve daralma söz konusu değildir.
Aslında vücut bakımı gördüğünüz gibi çok geniş bilgiler içermekte ve hepsine hakim olmamız maalesef mümkün olmuyor. Bu nedenle vücut bakımı yapmadan önce bilgilerin doğruluğu hakkında biraz araştırma yapmak en sağlıklısı olacaktır.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.