Vücut çatlakları artık sorun değil

0
Kadın
Vücut çatlakları

Ani kilo kaybı ve kilo alınması halinde yüzeyin genişlemesi, yıpranması ve esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşan çatlaklar özellikle hamile bayanların %90’ında görülmektedir. Çatlara yoğun olarak karın, göğüs, bacak ve bel çevresinde rastlanmaktadır.

Vücut çatlaklarına çözüm olarak doğal yöntemler arayışındaysanız bu paylaşımımızı dikkatle okumanızı öneririz. Öncelikle konuyu çatlakların oluştuğu bölgelere göre incelemekte fayda var.

Sık Görülen Bölgeler

Karın bölgesi

Yine en fazla hamilelik sürecinde oluşan karın bölgesi çatlakları, derinin gerginleşerek esnekliğini yitirmesi ve yüzeyin deformasyonu ile gerçekleşmektedir.

Göğüs bölgesi

Hassas derinin bulunduğu bölgelerden biri olan göğüs bölgesinde doku çok ince ve naziktir. Ergenlik gelişimindeki dönemde dahi bu bölgede çatlama saptanabilmektedir. Özellikle gebelik döneminde göğüslerin büyümesi neticesinde deri gerilir ve yıpranır, bunun sonucunda da  çatlama çokça görülmektedir.

Bacak bölgesi

Özellikle üst bacak bölümünde bulunan cilt bacapımızın diğer bölümünü kaplayan deriye nazaran daha ince ve hassastır. Hızlı kilo alma ve kilo verme dönemlerinde ve yine hamilelik dönemlerinde bacak çatlaklarına rastlanmaktadır.

Bel çevresi: Belin üst bölgesindeki çatlaklara erkeklerde ve hatta gençlerde de rastlanmaktadır. Kısa süre içerisinde birden alınan ve verilen kiloların sebep oldukları bu çatlaklar beslenme sorunlarının da ana sonuçlarındandır.

Vücut çatlaklarına çözüm olarak doğal olan bitkisel çözümler tercih edilmelidir. İçerisinde kimyasal bulunduran kozmetik ürünlerinin de, içeriğinde bulunan kolejen ve vitaminler nedeni ile faydaları olmadığını söylemek doğru olmaz. Ancak farklı noktalarda zararları da vardır. Bu nedenle vücut çatlaklarına çözüm önerilerimiz bitkisel olan çözümlerde ağırlık göstermektedir. Kaldi ki, çatlakların rengi beyazlaşmış ve gözle net görülür hale geldiyse kozmetik ürünler kullanarak cildi nemlendirmek artık işe yaramayacaktır da. Bu noktada tıbbi yardım alınması şart haline gelebilmektedir.

Vücut çatlaklarını önleme

Vücut çatlaklarına çözüm önerilerimize gelmeden önce bu sıkıntıyı önleyebilme tavsiyelerimizi sizinle paylaşmak isteriz.

Vücut çatlaklarına çözümden önce bu çatlakları engelleme amaçlı tavsiyelere kulak vermenizi öneririz:

  • Cilt esnekliğinin bozulmasını engelleyin. Cildinizin nem seviyesini ayarlayın ve bunu koruyun.
  • Yağ oranının ani artış-azalışına cilt esnekliği yetişemez ve cilt yıpranır, çatlaklar meydana gelir. Bu nedenle çeşitli sağlıksız diyetler yaparak hızlı kilo vermekten ve diyeti bırakıp dengesiz beslenerek ani kilo alımlarını mutlaka engelleyin.
  • Kan dolaşımını engelleyen ve bu sebeple cildin ihtiyacı olan oksijen alımını engelleyecek fazla dar olan giysileri tercih etmeyin.
  • Derinin esnek kalması için hepsinden önemlisi dengeli beslenmeye önem verin. (en önemli gıdalar taze sebze, meyve, yumurta, süt ve yoğurt ve bol su tüketimidir.)

Vücut Çatlaklarına Çözüm Olarak Bitkisel Yöntemleri

  • Çatlak olan alanları elinizle sıkarak ya da masaj ile kan dolaşımını hızlandırın ve eşit miktarlarda hazırlayacağınız jojoba yağı, fındık yapı, menekşe yağı, kakao yağı, kayısı yağı, badem yağı ve gliserini karıştırarak çatlak bölgelere bir yandan ovuşturarak ve yedirerek sürün. Bu yağ karışımının vücudunuzda 24 saat kalmasını sağlayın ve sonrasında ılık duş yardımı ile yaplı bölgeleri masaj yaparak temizleyin. Bu şekilde tahribata uğramış olan ölü deriyi de atmış olacaksınız. 30 gün boyunca düzenli olarak her gün bu şekilde cilt bakımı yapın.
  • Yarım bardak zeytin yağı, yarım çay bardağı aloe vera jeli, 4 adet sıvı E vitamin kapsülü ve A vitamininden elde ettiğiniz karışımı masaj yaparak ve yedirerek çatlak bulunan alanlara sürün. Bu uygulamaya 2-3 hafta devam edin.
  • Lavanta yağını masaj yöntemi ile çatlak bulunan bölgenize sürün, en az 3-4 saat bekletin ve ılık suyla temizledikten sonra ölü derinin atılması için limon suyu kullanarak ovalayın.

Saydığımız bu vücut çatlaklarına çözüm önerileri ilerlemiş durumda olan çatlak sıkıntısını yok edemeyebilirler. Ama her durumda belirgin görüntünün azalmasını sağlayacaklardır. Bu tavsiyelerimizi uygularken bir yandan da cilt hastalıkları dalında görevli olan bir hekime de mutlaka danışarak, belirtilen bitkilere karşı alerjiniz olmadığından ve cildinizin bu tedavilere uygunluğundan emin olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.