Vücut duruşunuzu düzeltin

0
Duruş
Vücut duruşunu düzeltmek

İyi bir vücut duruşu sizi uzun göstermenin yanı sıra daha ince gösterir, aynı zamanda kendinizi daha rahat hissetmenizi ve özgüveninizin yerine gelmesini sağlar. Bu nedenle vücut duruşunuzu düzeltin. Bilgisayar karşısında geçirdiğiniz saatler omuzlarınızın öne eğik durmasına mı neden oluyor, hatta kalıcı olarak düşük omuza mı yol açıyor, korkmayın. Bu adımları dikkatlice uygulayın ve aradaki farkı hissedin.

Duvara yaslanın

İyi bir postür çalışmalarına başlarken her gün 10 dakika sırtınızı arkası duvara gelecek şekilde duvara yaslayın, vücudunuzu düz ve uzun bir şerit şeklinde hizalandırın.

Düzenli yoga veya pilates alıştırmalarına başlayın

Yoga ve pilates eğitmenlerinin her zaman mükemmel bir postürleri olmuştur. Çünkü düzenli olarak egzersizlerle vücut duruşlarına odaklanarak, onu düzeltirler. Omurgayı gevşetme ve germe hareketleri yaparlar. Sadece haftada iki kez yaptığınız bir yoga veya pilates çalışması bile vücut duruşunuzda mucizelere yol açacaktır.

Sandalyeleriniz destekli olsun

Eğer siz de gününüzü yaklaşık 8-10 saatini bilgisayar başında yazı yazarak ya da sadece durarak geçirenlerdenseniz, sandalyenizi değiştirmeyi bir düşünün. Sandalyenizde, en az yatağınızda harcadığınız kadar vakit geçiriyorsunuz. Sandalyeniz bedeninize uygun ergonomik yapıda, rahat ve sırtınızı destekler nitelikte olmalıdır. Bu uyarıyı göz ardı etmeksiniz çalışırken de düzgün bir postürle çalışmanızı sürdürün.

Hareket edin

Vücut duruşunuzu düzeltirken karşılaşacağınız en büyük sorun ise kaslarınızın uzun süre aynı şekilde kalamayacak oluşu. Her saat birkaç dakikalığına ayağa kalkıp, masanızdan uzaklaşmalısınız. Yazıcı ya da dinlenme salonuna doğru bir tur atın.

Omuzlarınızı açın ve güçlendirin

Omzunuz ve üst sırt kaslarınız postürünüzün temelini oluşturur. Günlük sporunuz içerisinde bu kasları es geçmeyin. Sadece kol kası yapmak için değil, omuzlarınızı güçlendirmek için de çalışın. Masanızdan öğle arası için kalktığınızda kollarınızı açarak daireler yapacak şekilde hareket ettirin, kaslarınızın açıldığını ve kan akışını hissedeceksiniz.

Daha düz durabilmek için omurganızı hizalandırın

Ayaklarınızı omzunuzun hizasında açın. Alt karnınızı aşağı doğru sıkıştırın. Böylece beliniz düzleşecek ve herhangi bir baskı altında kalmayacak, serbest kalacaktır. Dizleriniz ve kalçalarınız rahat ve yumuşak olmalı. Omurganıza odaklanın. Her bir omurganın nasıl da birlikte hareket ederek vücudunuzun kafanızı baz alacak şekilde düz bir şerit oluşturduğunu hayal edin. Sırtınız yavaş yavaş düzleşirken arkanızı olabildiğince rahat tutun. Bir kez hizanızı bulduğunuzda yapabildiğiniz kadar uzun süre o şekilde durun. İlk zamanlarda maksimum 30 saniye dayanabilirsiniz, korkmayın, 5 dakika boyunca bekleyebilene kadar duruş sürenizi her geçen gün biraz daha uzatın.

Esneme

Omurga düzleştirme egzersizlerinizi yaptıktan sonra yere düz yatın ve kaslarınızı esnetmeye çalışın.

Egzersizlere devam edin

Alıştırma yaptıkça postürünüz daha da gelişecektir. Düzenli olarak yaptığınız günlük egzersizlerin sonucunu yaklaşık birkaç hafta içinde görürsünüz. Odaklanmamanıza rağmen daha dik durduğunuzu, daha uzun ve ince gözüktüğünüzü fark etmek sizi oldukça tatmin edecektir.

Vücut postürünüzü düzeltmek, omurganızın etrafındaki kasların güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda başınız dik, düz bir sırtla yürümek etrafınızda kendinizden emin ve özgüveni sağlam bir birey izlenimi bırakacaktır. Her gün düzenli olarak bunları tekrar edin ve farkı görün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.