Vücut peelingi nedir ne işe yarar

0
Body scrub
Vücut peelingi

Vücuttaki ölü derinin atılması ve temizlenmesi işlemi olan peeling derinizdeki lekelerden de kurtulmanızı sağlar.

Peeling, yıpranmış alandaki ölü deriyi soyarak alttaki taze derinin ortaya çıkmasını sağlar. Böylece daha genç görünen canlı ve parlak cilt oluşur. Derinin nefes alması ve sağlıklı olması için vücut peelinginin haftada en az 1 defa uygulanması gerekir. Bu sayede cildin nem oranını dengelenir, tazelenir ve temizlenir.

Vücut peelingi gözeneklerin temizlenmesini sağladığı gibi kan dolaşımını da arttırır. Cildin elastikiyetini ve diri kalmasını sağlar. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasında düzenli uygulanan vücut peelinginin katkısı büyüktür.

Vücut Peelingi için gereken malzemeler:

–          Evde hazırlayacağınız peeling malzemesi

–          Çok sert olmayan vücut fırçası, kese ve ponza

–          Vücut losyonu

Vücut Peelingi Nasıl Uygulanır?

  • Banyo öncesinde henüz vücudunuzu ıslatmadan vücudunuza kese uygulayın ve ayak topuklarınızı ponzalayın. Bu işlemler sayesinde çoktan ölmüş olan deriler kolaylıkla atılacak ve vücudunuz peeling işlemine hazır hale gelecektir.
  • Duşa girin ve vücudunuzu normal temizleme yöntemlerinizle yıkayın.
  • Hazırlanışını az sonra anlatacağımız peeling malzemenizi kese kullanarak dairesel hareketler ve masaj yardımıyla tüm vücudunuza uygulayın.
  • Yüz ve bikini bölgenize hassas davranın. Göz ve dudak çevresine vücut peelingi uygulamayın.
  • Ilık suyla durulandıktan sonra mümkün olan en fazla soğuk suyla son bir durulama yapın.
  • Vücudunuzu iyice kuruladıktan sonra tüm vücudunuza losyon uygulayın. Losyon kullanımını sadece peeling sonrasında değil, günde en az 1 defa kullanmayı ihmal etmeyin. Düzenli uygulayacağınız peeling cildinizde kurumaya yol açacaktır, vücudunuzu nemsiz bırakmayın.

Vücut Peelingi Nasıl Hazırlanır?

Evde bulunan malzemeleri kullanarak vücut peeling maddesini kendimiz kolaylıkla hazırlayabiliriz. Vücut peeling maddesini hazırlayabileceğiniz bir çok yöntem var. Bunlardan bazılarını sizin için derledik.

Kahve Vücut Peelingi

2 tatlı kaşığı kahve telvesi, 1 tatlı kaşığı yoğurt, 2 damla bitki yağı ve birkaç damla tatlı badem yağından elde edeceğiniz karışımı duş jelinizle beraber banyo süngeriniz yardımı ile vücudunuza yedirin. Bu işlemi 5 dakika tekrar edin ve vücudunuzu soğuk suyla yıkayın.

Yoğurt ile Vücut Peelingi

Yoğurt
Yoğurt

3 kaşık yoğurt ile 3 kaşık sofra tuzunu karıştırın ve vücudunuza sürün. Ilık suyla duruladıktan sonra vücudunuza bal sürerek 5 dakika bekletin.

Lor ile Vücut Peelingi

3 kaşık tuzsuz lor, 2 kaşık zeytinyağı ve 1 çay bardağı pirinç unu malzemelerini karıştırın. Yüzünüze de uygulayabileceğiniz bu vücut peeling karışımının cildinizde 20 dakika bekletin ve bol suyla durulayın.

Mısır Unu ile Vücut Peelingi

Kaynar suyun içerine atacağınız mısır ununu iyice karıştırın ve bu karışımı dairesel hareketler ile vücudunuza uygulayın. Ilık suyla durulanın.

Deniz Tuzu ile Vücut Peeling

Derinlemesine temizle işlemlerinde deniz tuzu daha faydalıdır. Zeytinyağı ile karıştıracağınız deniz tuzunu masaj hareketleri ile vücudunuza uygulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.