Vücutta çıkan benler tehlikeli midir? Zararları nelerdir?

0

bedende çıkan benlerÖzellikle bronz ten sahibi olmak çağımızda güzellik göstergesi olarak nitelendirildiği için genç yaşlarda korumaya önem vermeden güneşlenmeniz yine genç yaşlarda ya da yaşınız biraz ilerlediğinde ciddi cilt problerine neden olabilir. Cilt problemlerinin erken belirtisi olan benler Yine tedbirsiz olarak güneşlenmenizin sonucu ortaya çıkan cilt reaksiyonlarıdır. Özellikle ölüm oranı çok yüksek olan melanomu ( cilt kanseri türü) engellemek için güneşe karşı ekstra koruma sağlamanızı gerektirir.

Cildinizin verdiği hangi reaksiyon ciddi cilt problemlerinin belirtisidir.

Sırt bölgenizde çıkan koyu renkli benler çoğalabilirler ve dekolte boyunca görülebilirler. Bu tarz benler ciddi bir tehlike arz etmeyen lekelerdendir. Ben olarak nitelendirilemeyecek olan lekeler güneşte çok fazla kalıyor olduğunuzun işaretidir. Koruma faktörlerinizi artırarak çoğalmalarını önleyebilirsiniz.

Vücutta çıkan benlerde sürekli bir değişim gözlemliyorsanız benler büyüyüp düzensiz bir yayılım gösteriyorlarsa ,etraflarında kırmızılık görünüyorsa, acı veriyor ya da sıkça kaşıntı yaratıyorlarsa bu benler için bir cilt doktoruna görünmeniz gerekir. Erken zamanda teşhis edilen bu tarz benler alınarak ilerleyen süreçte ciddi cilt sorunlarının oluşmasını engelleyecektir.

Açık tenli olmanız ve vücudunuzda sıkça benlerin görülmesi sizi doğrudan risk faktörüne sokan bir durumdur. Diğer cilt renklerine göre daha yüksek koruma faktörlü kremler ile güneşlenmeniz gerekir ayrıca var olan benleri sürekli gözlem altında tutmanız , 2 senede bir doktor kontrolü ile benlerinizin durumunu bir uzmana kontrol ettirmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Bazı benler avuç içlerine , ayak tabalarına ya da ağız için mukoza tabakasına yerleşebilirler. Bu durumda rutin kontrollerinizi beklemeden doktor kontrolüne gitmeniz gereklidir.

Melanom kanserinden koruman için sadece güneşe karşı önlem almanız yeterli değildir. Güneş melanom kanseri riskini arttıran bir faktörü olduğundan doğru korumayı mutlaka yapmalısınız ancak yine de güneş ışınlarını ciltten tamamen uzaklaştırmanız mümkün olmayacağı için oluşan benlerin takibi bu cilt kanseri türünde yüksek önem taşımaktadır. Benlerinizi hafife almayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.