Vücutta çıkan kırmızı lekelerin sebepleri

0
Kızıl saç
Kırmızı lekeler

Vücutta çıkan kırmızı lekeler cilt hastalıkları kategorisine girmekle birlikte, tam olarak neden meydana geldiğini anlamak oldukça zordur. Vücutta çıkan kırmızı lekelerin oluşum bölgesine göre farklı nedenleri bulunabilir. Genellikle yüzde bulunan kırmızı lekeler, çoğu zaman ergenlik döneminde meydana gelse de, aslında her yaşta başımıza gelebilecek bir sorundur.

1

Makyaj malzemeleri, kullandığımız sabunlar, nemlendirici kremler gibi dış etkenler bu kızarıklıkların çıkmasına ve çoğalmasına neden olmaktadır.

2

Ayrıca cildimiz deterjana, ağır kimyasallar içeren ev temizlik ürünlerine şampuana da reaksiyon gösterebilir. Böylelikle de kırmızı lekeler oluşabilir. Ama daha çok deri altındaki bezelerin iltihaplanması ya da kan dolaşımındaki bozukluklar sebep olmaktadır.

3

Dengesiz beslenme, heyecan verici olaylar ve üzüntüler de kırmızı lekelere yol açmaktadır.

4

Kırmızı yüz bazen roza denilen gül hastalığının habercisi de olabilir. Yüzde kızarıklık, sıcaklık, ciltte kırmızı lekeler ile kendini gösteren roza hastalığında en etkili tedavi yöntemi sıcaktan, güneşten korunmaktır.

5

Başka bir sebep ise eritem denilen aşırı sıcakta, fazla egzersiz sırasında, güneş yanığı ve ateş yükselmesinde, döküntülü ve iltihabi deri hastalıklarında deri rengi kırmızı renk oluşabilir.

6

Flushing de belli bir bölgede oluşan aşırı kırmızılıktır. Yüzde ve ensede geçici olarak ya da devamlı olarak görülebilir.

7

Alkol alımı sonrası, bazı ilaçların yan etkisi olarak, cilt altı yağ dokusunun ince olduğu kişilerde heyecan halleri sırasında oluşmaktadır.

8

Elde, vücutta, kol ve bacaklarda oluşan kırmızı lekelerin bir başka sebebi de cilt kanseri belirtisi olabilir.

Bunların yanı sıra vücutta çıkan kırmızı lekelerin sebeplerinde şu hastalıklarda vardır;

– Böcek ısırıkları; tek bölgede değil ısırılan bölgenin çevresinde de kırmızı noktalar halinde görülebilir.

– Kızamık; vücudun enfeksiyona maruz kalmasından oluşur.

– Zona hastalığı; kaşıntılı cilt lekesi hastalığıdır.

– Kurdeşen; genellikle gıda alerjileri nedeniyle oluşur. Tek tek ve ya gruplar halinde vücutta kırmızı lekeler oluşur.

– Mantar; genelde pul pul bir nokta olarak başlar, bu nokta zamanla dışarı doğru yayılabilir. Çoğunlukla kaşıntı ve kızarıklıklar olur.

– Sedef hastalığı; şiddeti kişiden kişiye değişir. Kimi hastalarda sadece bir nokta halinde gözlene bilirken, kimi hastalarda vücudun muhtelif alanlarına yayılarak çok geniş deri bölgelerini etkileyebilir.

Vücudumuz da oluşan kırmızı lekeleri hafife almamalı, kısa süre de geçmemesi halinde bir hekime başvurup, tedavisini düzenli olarak yaptırmalıyız. Aksi takdir de hayatımıza bile mal olur. Umarım böyle kötü bir sonuçla karşı karşıya gelmez, zamanında tedavinizi yaptırırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.