Vücutta tüylenmenin çözümü basit

0
Kadın vücudu
Vücutta tüylenme

Vücudumuz genel olarak tüylü bir yapıya sahiptir. Bazı kimselerde tüyler çok ince bir yapıya sahip ve açık renkliyken bazı kimselerde koyu renkli ve kalın tüylenmeler meydana gelir. Kişinin ten rengine ve genetik özelliklerine bağlı olarak tüylerin rengi ve kalınlığı değişmektedir. Bazı durumlarda ise tüylenmeler normalde olması gerekmeyen göğüs, çene gibi oluşmaya başlar. Bu da hem estetik açıdan olumsuzdur hem de sağlık açısından bazı dengesizliklerin sinyallerini verir.

Hormonal bozukluklar tüylenme nedenidir

Tüylenme hormon dengesizliklerinden kaynaklanabilir. Bayanlarda bu kendini regl günlerinin sürekli aksaması ve belirli bir düzende gerçekleşmemesiyle başlar. Hormonal bozukluğun da bazı belirtileri bulunmaktadır. Eğer bu belirtilere sahipseniz hormon testlerinizi yaptırmanız gerekir.

Hormonal bozukluk belirtileri

1-      Adet düzensizliği

2-      Yüz, göbek ve göğüslerde koyu renkli tüylenmeler.

3-      Kilo yükselmesi

Hormonal bozukluklardan meydana gelen tüylerden kurtulmak için ilk olarak tüylenmenin ana sebebinin ortadan kaldırılması gerekir. Hormon tedavisi sırasında epilasyona başlayıp ortaya çıkan tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Her cilt tipinde lazer epilasyonun etkileri farklı olacaktır. Beyaz tenlilerde diğer cilt tiplerine oranla koyu renkli tüylenmelerin yok edilmesi açısından  çok daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Lazer epilasyon uygulamaları tüyleri 10’da 7 oranında azaltmaktadır. Kalan tüylenmeler de son derece açık renkli olduklarından kişi için sorun olmazlar. Buğday tenliler de lazer epilasyon yaptırabilir. Tüy rengine bağlı olarak sonuç daha hızlı elde edilir. Esmer tene sahipseniz eğer elektroliz epilasyon sizin için çok daha uygun olacaktır.

Tüylenme için tedavi yolları

İğneli epilasyon

İğneli epilasyon en eski epilasyon yöntemlerinden birisidir ve maliyet açısından da uygundur. Diğer epilasyon yöntemlerine göre biraz daha acı verir fakat bu dayanılmayacak seviyede değildir. Bu epilasyon tipini daha çok belli bölgelerde tüylenmeleri olan kişilere tavsiye ediyoruz.

Elektroliz epilasyon

Elektroliz epilasyon, epilasyon çeşitleri arasında etkili olan tekniklerden birisidir. Elektroliz epilasyonun profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Dolayısı ile epilasyon yapan mekanı ve uzmanları iyi incelemeli, ince eleyip sık dokuyarak karar vermelisiniz.

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon daha hızlı sonuç verdiği için en sık tercih edilen epilasyon çeşitidir. Lazer epilasyon en fazla 8 seansta tam anlamıyla etkili olmaktadır. Ayrıca lazer epilasyonun bir başka iyi özelliği de yan etkilerinin minimum olmasıdır.

Tüylenmeye ışın tedavisi

Işın tedavisi etkili bir uygulama olmasına rağmen yan etkisi sinir bozucu olabilir. Işın tedavisinde tüylenen bölgedeki tüyler azalıp kaybolmaya başlarken bir yandan da farklı bölgelerde tüylenme oluşabilir ve bu tamamen ışın tedavisinin yan etkisidir. Dolayısı ile kendinizi riske atmamak için diğer tedavi yöntemlerine yönelebilirsiniz.

Hamilelik tüylenmede etkili olabilir

Hamilelik sonrasında genellikle tüylenme görülür. Aslında bu durum bir önceki madde içinde ele alınabilir. Hamilelik sürecinde değişen hormon dengeleri tüylenmeye sebebiyet verir. Çıkan tüylerin dökülmesi uzun bir zaman gerektirecektir. Hamilelik dönemi boyunca tüylenmeye karşı herhangi bir krem kullanılması veya lazer epilasyon uygulaması yapılması önerilmemektedir.

Tüylenmeniz genetik olabilir!

Genetik sebeplere bağlı olan tüylenmeler ekstrem bölgelerde oluşmaz. Kollarda, bacaklarda, genital bölgede ve göbek üzerinde tüylenmeler oluşabilir. Genetik nedenlere bağlı olarak yüzde tüylenmeler daha nadir görülmektedir. Herhangi bir sağlık probleminin sonucu olmadığı için bu tip tüylenme doğal kabul edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.