Vücuttaki et benleri neden olur nasıl tedavi edilir?

0
Vücut
Vücuttaki et benleri

Vücutaki et benleri cilt katmanları içinde oluşan deformasyona bağlı olarak bir noktanın  daha fazla gelişmesi nedeni ile meydana gelen bir durum olarak kabul edilir. Bu et benleri aynı zamanda,papillom,polip ve nevüs olarak da adlandırılır. Zaman zaman cildin kendi rengi ile aynı olan et benleri zaman zaman koyu renk tonlarında oluşabilir. Vücuttaki et benleri çeşitli büyüklüklerde olabilir ve eğer tedavi edilmediği zaman büyümesi devam eder. Genel olarak şikayet yaratmayan ve ezilmediği sürece ağrı yapmayan et benleri, daha çok estetik olarak rahatsız edicidir.

Et benleri genel olarak vücudun sürtünme alanlarında ve/veya vücudun kıvrımlarında meydana gelse de vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Et benlerin en sı göz kapaklarında ve koltuk altlarında gözlenir.

Vücuttaki et benleri neden oluşur?

-Kıyafetlerin dar olması nedeni ile sürtünme
-Hamilelik

-Kalıtımsal nedenler
-Kilo fazlalığı
-Çeşitli hastalıklar

Vücuttaki et benleri nasıl tedavi edilir ?

Halk arasında et beninin vücutla birleştiği yer bağlanarak et beninin düşürülmesi başarılsa da bu yöntem aslında tehlikelidir. Çünkü ciddi anlamda enfeksiyon riski taşımaktadır. Ayrıca et beninin kökü de vücutta kaldığı için tekrar ortaya çıkacaktır.

Vücuttaki et benleri aşağıdaki yöntemler ile tedavi edilebilir:

  • Operasyon
  • Buharlaştırma
  • RF yani radyo frekans tedavisi
  • Krioterapi (Dondurma)

Et beni tedavisinde lazer yöntemi kullanılmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.