Vücuttaki yağ bezeleri neden olur nasıl tedavi edilir?

0
Ciltte yağ bezesi
Vücuttaki yağ bezeleri

Çoğumuz yetişkin döneme girdiğimizde vücuttaki yağ bezeleriyle karşılaşabiliriz. Ancakdüzenli cilt bakımı ve cilt temizliği ile vücuttaki yağ bezelerinden kurtulmak mümkün. Ciltte meydana gelen vücuttaki yağ bezelerinin tedavilerinde sivilcelere uygulanan yöntemlerin bazıları uygulanabilir.

Vücuttaki yağ bezelerinin özellikleri ve görünümü

Vücuttaki yağ bezeleri genellikle yüzde bulunur. Ayrıca daha çok dudak kenarları, göz kapakları ve mukoza üzerinde kümelenmektedir. Cilt üzerinde meydana gelen küçük tümsekler aslında cilt altında bulunan beyaz boncuklardır. Ve bunlar sivilce, kist veya akne değildir.

Vücuttaki yağ bezelerinin türleri

Vücuttaki yağ bezelerinin iki ana tipi vardır, birincil ve ikincil olarak adlandırılırlar. Birincil vücuttaki yağ bezeleri genellikle saç köklerinde bulunur. İkincil vücuttaki yağ bezeleri ciltlerde bulunur ve kabarma, yanma gibi sonuçlar doğurur.

Vücuttaki yağ bezelerinin nedenleri

Dermatologlara göre birincil vücuttaki yağ bezeleri uzun süreli güneşe maruz kalmaktan meydana gelebilir. Bazı insanlarda ise genetiktir. Ayrıca ağır cilt bakım ürünleri kullanmak ölü deri hücrelerini artıracaktır ve bu sebeple de vücuttaki yağ bezeleri oluşabilir. Milia bazı cilt hastalıklarından da kaynaklanmış olabilir. İkincil vücuttaki yağ bezeleri zehirli sarmaşıklarda, steroid kremlerin uzun süreli kullanımında veya dermabrazyon tedavilerinin uygulanmasından sonra kaynaklanabilir.

Vücuttaki yağ bezelerini önleme yolları

Vücuttaki yağ bezelerini önlemek için en iyi yolu güneşten korunmaktır. Ayrıca bunun yanı sıra düzenli temizlik ve rutin cilt bakımı vücuttaki yağ bezelerinin hafiflemesini sağlar. Bazı insanlar düzenli olarak cildine peeling uygulayarak vücuttaki yağ bezelerinden kurtulmuşlardır.

Vücuttaki yağ bezelerinin tedavisi

Vücuttaki yağ bezeleri zararlı değildir, ama çoğu insan kozmetik nedenlerle bunları kaldırmak ister. Aşındırıcı krem ile yok edilebilir. Bazı vücuttaki yağ bezeleri doğal yoldan kendiliğinden kaybolacaktır. Birçok kişi onları sivilce gibi patlatarak yok edebileceklerini düşünür. Ancak bu yöntem ile ciltte yara izleri kalabilir. Özellikle dudağınızın ve göz kapaklarınızın yanındaki vücuttaki yağ bezeleri için bir uzman doktora gidin. Doktorlar lokal uyuşturma ile cilt altında küçük bir kesim yapmakta ve vücuttaki yağ bezelerini temizlemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.