Yağlı cilt bakımı hakkında

0
cilt bakımı
Yağlı cilt bakımı

Çoğu yağlı cilt sahibi, cilt tiplerinden memnun değildir. Yağlı cilt bakımı ne kadar zorlu gözükse de aslında günlük bazı rutinleri takip etmeniz yeterlidir. Yağlı ciltlerin en çok muzdarip oldukları sorunlar siyah noktalar, genişlemiş gözenekler ve sivilcelerdir. Aslında yağlı ciltlerin çok büyük avantajları vardır. Yağlı bir cilt tipiniz varsa erken kırışıklıklar sizin için geç çıkacak demektir. Yağlı ciltlerin kuruması mümkün olmadığından ince kırışıklıkların oluşması da gecikir.

Günlük yağlı cilt bakımı

Temizlik

yüz yıkama
Yağlı cilt bakımı temizlik

 

Yağlı cilt bakımınızda ilk adım olan temizlik için normal bir sabun kullanmayı tercih edebilirsiniz. Cilt temizliğinizi günde iki ya da üç kez yapmanız gerekmektedir. Her gün sabah, öğlen ve akşam saatlerinde yüzünüzü, yüz için özel olarak üretilmiş kaliteli bir sabunla yıkayın.

Cilt temizliğinizde bir diğer husus ise banyo suyunun sıcaklığıdır. Yağlı cilt bakımında vücut temizliğiniz için soğuk veya sıcak su değil, ılık su kullanmanız gerekmektedir.

 

Nemlendirme

Cildinizin yapısı yağlı olsa da cilt nemlendirilmesi, her cilt tipi için önemli olduğundan sizin de cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz gerekir. Kullanacağınız nemlendiricinin nonkomojenik bir ürün olması gerekmektedir.

Güneş koruması

UVA ışınlarının zararlarını duymayan yoktur. Her ne kadar bu kötü etkili ışınlar hakkında bilgimiz olsa da çoğu kez güneş korumasını ihmal ederiz. Cildin genç ve sağlıklı kalabilmesi için düzenli olarak cilt bakımı yapmak önemlidir fakat aynı zamanda cildimizi kötü etkilerden de korumamız gerekir. UV ışınları hem kanserojen etkiye sahiptir hem de cildin erken yaşlanmasına neden olurlar. Güneş lekelerinin ve ciltteki pigmentasyondan dolayı melanin oluşmasının önüne geçebilmek için güneş kremi kullanmamız şarttır. Güneş kremi sadece plajda veya havuz kenarında kullanmak için üretilen bir üründür. Unutmamalısınız ki güneş kremi, günlük yağlı cilt bakımının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Yağlı cilt bakımı maskesi

yağlı cilt yüz maskesi
Yağlı cilt bakımı maskesi

Cildinizdeki aşırı yağlanmanın önüne geçmek ve cildinizi beslemek amacıyla haftada en az bir kez düzenli olarak maske uygulamanızda fayda vardır. Yağlı cilt bakımı maskenizi evinizde rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Haftasonu yarım saatinizi yüzünüze maske uygulamaya ayırmanız yeterli olacaktır.

Yağlı cilt bakımı maskesi malzemeleri

1 yumurta
Yağlı ciltler için yüz temizleyici
Yağlı ciltler için tonik
Yağlı ciltler için yüz nemlendiricisi

Yağlı cilt bakımı maskesi yapılışı

1

Orta büyüklükte bir yumurtayı kırın ve sarısı ile akını ayırın. Yumurta sarısını bu maskemizde kullanmayacağız bu nedenle yumurta sarısını bir kenara ayırın. Bir kasenin için yumurta akını koyun.

2

Yumurta akını çok köpüklü hale gelene kadar çırpın.

3

Yüzünüzü yüz sabunu veya yağlı ciltler için yüz temizleyicisi ile yıkayın. Yumurta akını yüzünüze eşit kalınlıkta sürün. Göz çevresi ile temasından kaçının. 15 dakika boyunca yüzünüzde maskeyi bırakın.

4

Cildinizin sıkılaşmaya başladığını hissedeceksiniz. Cildiniz sıkılaşmaya başladığında yumurta akını yüzünüzden ılık su yardımıyla çıkarın.

5

Yüzünüze yağlı ciltler için tonik  sürün.

6

Ardından yüzünüze bolca yağlı ciltler için üretilmiş bir nemlendirici sürerek cildinizin nemini kaybetmemesini sağlayın.

İpuçları ve öneriler

Maksimum etki için haftada bir kez bu maskeyi kullanın.

Yumurta akı maskesinin cilt kurutucu etkisi vardır. Cilt yapınız yağlı olsa bile cildinizin kurumasını önlemek için maske sonrasında cildinizi iyi bir nemlendiriciyle nemlendirmeniz son derece önemlidir. Cildinizde kuruluk oluşursa, cildiniz daha fazla yağ üretmeye başlayabilir.

Uyarı

Maskelerdeki malzemelere karşı herhangi bir alerjiniz olabilir veya cildiniz hassas bir yapıya sahip olabilir. Bu nedenle maskeleri uygulamadan önce bileklerinizde test etmeniz gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.