Yağlı ciltler için makyaj malzemesi seçimi nasıl olmalı?

0
Makyaj
makyaj malzemesi seçimi

Yağlı ciltler için uygun güzellik ürünleri, normal ciltler için olanlardan bir miktar farklıdır. Bu nedenle yağlı ciltler için makyaj malzemesi seçimi de büyük önem taşır. Cildinizi tahriş etmeden güzel bir görünüme sahip olmanız için dikkat etmeniz gereken birçok detay mevcut, çünkü yağlı cilt sivilce ve cilt lekelerine daha eğilimlidir. İlk başta zor gelebilir ancak size önereceğimiz adımları uygulayarak yağlı ciltler için makyaj malzemesi seçimini kolayca yapabilirsiniz.

  • Yağlı ciltler için kozmetik ürünler satın alırken alkol içeren ürünlerden uzak durmanız oldukça önemlidir. Alkol aslında cildinizdeki yağı temizler. Ancak o kadar iyi temizler ki cildinizde yağ tabakası bırakmaz. Bu da derinin kaybı telafi etmek için daha çok yağ üretmesine neden olur.
  • Su bazlı veya yağ içermeyen makyaj ürünleri kullanın. İçinde petrol türevi ürünler olan makyaj malzemeleri almayın. Bu iki içeriği gördüğünüzde hemen elinizdekini bırakın ve başka bir ürün arayın.
  • Dimetikon ve Bizmut Oksiklorid de kaçınmanız gereken iki bileşendir. Bu kimyasal maddeler cildinizi tahriş edebilir. Bu maddeler cilt gözeneklerinizi kapatarak sivilcelere ve siyah noktalara yol açabilirler. Genellikle bu maddeler pudralar ve fondötenlerin içinde bulunur.
  • İlaç niteliğinde kozmetik ürünleri de mevcuttur. Genellikle kapatıcı şeklinde satılırlar. Aktif içerikleri çinko oksittir. Eğer kapatmak istediğiniz sivilceler veya siyah noktalar ise bu ürünler tam size göre. Çünkü anti inflamatuvar yani iltihap azaltıcı özellikleri vardır.
  • Özellikle güneş koruyucu özelliği olan makyaj malzemeleri ve fondötenleri tercih edin. Titanyum dioksit, cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyan iyi bir içeriktir.
  • Serecite büyük cilt gözeneklerinin kapanmasına yardımcı olan bir maddedir. Ayrıca cildinizdeki yağ tabakasını emer, cildinizin nefes almasını ve taze kalmasını sağlar. Makyaj malzemesi satın alırken bu maddenin de bulunmasına dikkat edin.
  • Rujunuzun yüzünüzdeki en dikkat çeken şey olması, yüzünüzün yağlı cildinin daha az dikkat çekmesini sağlar.
  • Parlak kozmetik ürünler yerine mat görünümde ürünler tercih edin. Pudra ve fondöten satın alırken cildinizin renginden bir ton açık renkleri tercih edin. Çünkü yüzünüzün rengi ne kadar açık olursa yüzünüz o kadar az parlar.
  • Maskara satın alırken su geçirmeyen tipte almaya dikkat edin ki gözlerinize bulaşmasın.
  • Allık satın alırken mat renkleri tercih edin, parlakları değil. Cildinizi parlatacak başka bir şey daha istemezsiniz.

Şimdi, yağlı cildiniz için en uygun makyaj malzemesini nasıl seçebileceğiniz hakkında bir fikir edindiniz. Size kalan tek şey bu basit adımları uygulamak. Doğru araçlar ve doğru bilgiler ile başarısız olmanız mümkün değil. Tabi, cildinizi ihmal etmediğiniz sürece.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.