Yağlı ciltler için maske Suna Dumankaya önerileri

0
Yüz maskesi
Yağlı ciltler için maske

Cilt bakımı kapsamında değerlendirilen maske uygulamaları içinde, yağlı ciltler için maske suna dumankaya konusu önemli bir yer tutmaktadır. Yağlı ciltlere uygulanacak olan maskeler özenle seçilmelidir.

Yağlı ciltlerin genel olarak parlama, sivilce oluşumuya da siyah nokta türlerinde sorunları vardır. Fakat uygulanan doğal maskeler ile bu sorunların önüne geçilmektedir.

Yağlı ciltlere yapılan uygulamalardaki en büyük yanlışlardan bir tanesi, bu tür ciltleri nemsiz bırakmaktır. Ancak yapılması gereken, yağlı ciltlerin yağ dengesinin kurulması sırasında nemin korunması gerekliliğidir.

Yağlı cildin temizliğinde sabun yerine temizleme jelleri önerilmektedir. Haftada 1 ya da 2 defa meyve asitleri eşliğindepeeling yapılması da cilde iyi gelebilmektedir. Ancak bu süreçte temizlik konularında aşırıya kaçılmamalıdır.

Çeşitli doğal maskelerin içinden yağlı ciltlere özel olanları sizler için seçtik ve aşağıya aktardık. Hangi maskenin ne ile ve nasıl yapıldığını buradan öğrenebilirsiniz.

Kil Maskesi

Hazırlanması oldukça kolay olan kil maskesi, yağlı ciltler için maske suna dumankaya konusu altında değerlendirilmesi gereken uygulama türlerindendir.

2 çorba kaşığı maya, 2 tatlı kaşığı ılık su içinde eritilir. Bu malzemenin içine, 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker koyulur ve bir karışım ortaya çıkarılır. Ardından ise 3 çorba kaşığı kil karışıma ilave edilir. Karışım oldukça koyu bir kıvam elde edene kadar karıştırılmaya devam edilir.

Hazırlanan karışım, oda sıcaklığında yaklaşık olarak 15 dakika bekletilmesinin ardından yüze sürülür.Aradan 30 dakika geçtikten sonra ise yüzılık su yardımı ile yıkanıp temizlenir.

Domates Maskesi

Cilt bakımı amacıyla uygulanan doğal maskelerden biri olan bu maske, çok kolay bir şekilde hazırlanarak pratik olarak kullanılır.

1 çorba kaşığı kadar olan taze domates suyunun,1 çorba kaşığı kil ile karıştırılması suretiyle oluşturulan domates maskesi,güzelce yüze sürülerek uygulanır. Maskenin kurumasının ardından ise yüz ılık su ile yıkanır.

Limon Maskesi

Gözenekleri genişlemiş ve oldukça parlak bir cilt yapısına sahipseniz, antiseptik ve sıkılaştırıcı etkisi olan limon maskesi size cildinizin yağ dengesinin sağlanması konusunda yardımcı olabilir.

2 adet limonun kabuğu soyulur ve bu kabuklar 2 çorba kaşığı suyun içine atılarak 3 dakika kadar bekletilir. Robot aracı ile püre halinde ezilen kabuklar, daha sonrasında canlandırıcı maske niteliği ile kullanılır.

Düzgün bir şekilde temizlenen cilde, pamuk yardımı ile sürülen bu maske, yüzde birkaç dakika bekletilir. Daha sonrasında ise maske Ilık suyla yıkanır ve yumuşak bir havluyla yüzün tamamı kurulanır.

Günlük nemlendiricinin yüze sürülmesi ile beraber uygulama sonlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.