Yağlı ciltler için sağlıklı cilt bakımı önerileri

0
Yağlı cilt
Yağlı cilt

İyi bir cilt bakımı yalnızca güzel görünmenizin önemli bir parçası olmakla kalmaz, bunun yanı sıra sağlığınız için de faydalıdır. Yağlı ciltler için sağlıklı cilt bakım önerilerini uygulamadan önce, yağlı bir cilde sahip olup olmadığınızdan emin olmalısınız. Eğer görülebilir bir yağlı yüzey varsa, yağlı hissediyorsanız, yüzünüzde sıklıkla sivilceler veya siyah noktalar oluşuyorsa, geniş gözeneklere sahipseniz veya makyajınız birkaç saat içinde hemen akıyorsa yağlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Eğer yağlı bir cilde sahip olup olmadığınızdan hala emin değilseniz deneyebileceğiniz basit bir test de var. Yüzünüzü yıkayın ve 30 dakika zaman tutun, 30 dakikanın sonunda yüzünüzü kağıt havlu veya tuvalet kağıdı yardımıyla silin, eğer elinizdeki kağıt havlu veya tuvalet kağıdının üzerinde yağ varsa yağlı bir cilde sahipsinizdir.

Artık nasıl bir cilt tipine sahip olduğunuzu biliyorsunuz, şimdi sıra onunla nasıl baş edeceğinizi öğrenmeye geldi. Herkesin vücudu cilt bakım ürünlerine karşı farklı tepkiler verir, ancak hala size yardımcı olabilecek bazı temel kurallar var.

  • Yüzünüzü iyi bir sabun ile günde 2 kez yıkayın. Daha fazla yıkamayın, yüzünüzü günde 2 kereden fazla yıkadığınızda ihtiyacınız olandan daha fazla yağı vücudunuzdan atarsınız ve bu sadece işlerin daha kötüye gitmesine neden olur. Eğer yüzünüzde makyaj varsa yüzünüzü yıkamadan önce bir makyaj temizleyicisi yardımıyla makyajınızı temizlediğinizden emin olun. Yüzünüzü ılık suyla ıslatın, temizleyin ve ardından soğuk su ile durulayın. Kendinize bir yüz sabunu alırken salisilik asit içeren bir tanesini seçmeye özen gösterin. Yağlı ciltler için faydalı olduğu bilinen en iyi markalar Neutrogena ve Cetaphil’dir.
  • Temizlemenin ardından cildinizin dengesini sağlaması için büzücü veya sivilce karşıtı özelliğe sahip bir krem kullanın. Bu yüzünüzdeki sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Eğer büzücü bir krem kullanıyorsanız alkol bazlı bir krem olmadığından emin olun ve yalnızca günde bir kere kullanın. Sivilce kremleri etkisine göre günde 2 defa kullanılabilir.
  • Eğer cildiniz yıkama, sivilce kremi ya da büzüştürücü yüzünden çok fazla kuru olduysa bir nemlendirici kullanmak iyi bir fikir olabilir. İçeriğinde kakao yağı ya da mineral yağlar bulunan ürünlerden kaçının, yağsız bir ürün tercih edin. Güneş koruma faktörlü bir nemlendirici bulmanız da size ekstra fayda sağlayacaktır.
  • Haftada bir kere gözeneklerinizi derinlemesine temizlemek için kil maskesi yapın. Vücudunuzdaki fazla yağı alacağından ve ölü deriyi temizlemeye yardımcı olacağından kil maskesi yağlı ciltler için iyi bir tedavi yöntemidir. Ancak bu yöntemi haftada bir kereden fazla uygulamalısınız, eğer yaparsanız vücudunuz kaybettiği yağı telafi etmek için daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır.
  • Güneşten korunmak önemlidir, en az 15 güneş koruma faktörlü bir yüz nemlendiricisi kullandığınızdan emin olun. Yağlı ciltler için en iyi seçenekler jel formunda olanlardır.

Endişelenmeyin, yağlı bir cilde sahip olmanız makyaj yapamayacağınız anlamına gelmiyor, birçok kozmetik şirketi cilt tiplerine özel ürünler üretiyorlar. Cilt tipinize uygun ürünler kullanarak makyajınızın saatlerde kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.