Yağlı saç derisi neden olur? Nasıl tedavi edilir?

0
Uzun saç
Yağlı saç derisi neden olur

Bayanların en çok yakındığı saç tipi yağlı saçlardır. Aslında yağlı saç dediğimiz saç derisinin yağlı olmasıdır. Kişinin derisinin yağlanmasından dolayı oluşan yağlı saçlar birçok bayanın şikayet ettiği saç tipleridir. Yağlı saç derisi genellikle düz saçlı kişilerde görülmekte ve yağ genellikle diplerde birikmektedir. Normal şartlarda saç yağlanması kötü bir sorun değildir. Fakat yağ hücrelerinin gereğinden fazla yağ salgılaması yağlı saç dediğimiz durumu ortaya çıkarmakta ve bu kişiler saçlarına daha fazla zaman ayırmaktadır. Her gün yıkanması ve her gün özel bakım yapılması gereken saç tipi yağlı saçlardır. Kadınlar yağlı saçlardan kurtulmak için her yolu denerler.

Yağlı saç derisi genetik nedenlerden, sinir ve stresten, aşırı yağlı besinler tüketmekten ve uygun olmayan kimyasal ürünleri kullanmaktan meydana gelmektedir. Eğer saçlardaki aşırı yağlanma engellenemezse bu sorun kişinin saçlarının dökülmesine neden olmaktadır. Ayrıca saçların yağlanması saçlarda kepek oluşumuna da neden olmaktadır. En önemlisi de bu sorun egzama gibi ciddi boyutlara kadar da ulaşabilmektedir. Peki yağlı saç derisi için nasıl bir tedavi uygulanmalıdır?

Yağlı saça sahipseniz yapmanız gereken ilk şey şampuan seçiminizi saç tipinize uygun yapmanız olacaktır. Yağlı saçları tedavi ederken yapılması gereken en önemli şey yağlı derideki yağı yok etmeye çalışmaktır. Bunu da ancak uygun bir şampuan ile başarabilirsiniz. Saçlarınız aşırı yağlı ise saçınızı yıkamadan önce derinizi şampuansız olarak yıkamanızdır. Saçınıza şampuanı döktüğünüzde saçlarınız köpürüyorsa bu saçınızdaki yağın aktığı anlamına gelir. Yağlı saç derisi mümkünse en az iki kez, eğer fırsat varsa 3 kez şampuanlanmalıdır.

Yağlı saçlar özellikle ılık su ile yıkanmalıdır. Saçlarınızı yıkadığınızda son durulama esnasında mümkün olduğu kadar soğuk su kullanırsanız istediğiniz sonuca daha kolay ulaşabilirsiniz. Saçlarınız için ısı dağıtan aletleri kullanmaktan uzak durmalısınız. Eğer mutlaka da kullanmanız gerekiyorsa ısı derecesini en düşükte kullanmaya çalışın. Yağlı saç derisi fazla temas edilmeyerek, çok fazla şekil verme işlemi uygulanmamalıdır. Saçlarınızı çok fazla toplamamaya ve nemlendirici kullanmaktan uzak kalmaya çalışmanız da son önerimiz olacaktır. Yağlı saçlara sahipseniz mutlaka bunları uygulamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.