Yağlı saçlar için karbonat nasıl kullanılır?

| 2014/12/02 | 0 Comments
Yağlı saçlar

Yağlı saçlar için karbonat

Neden karbonat?

Saç kendisini korumak için doğal olarak yağ üretir ancak bazı kişilerde aşırı yağlanma görülür. Aslında birer deterjan olan kullandığınız günlük şampuanlar saçınızın yumuşak ve sağlıklı kalması için gerekli yağı kurutur ayrıca şampuanların içeriğindeki kimyasallar saç derisine ve foliküllere zarar verir. Pek çok şampuan en yağlı saçı bile kurutur ve saçta kırıklara yol açar. Saçta aşırı yağlanma aslında şampuanın zararlarına karşı saçın savunmaya geçişidir. Şampuan yerine karbonat ve diğer doğal maddelere geçiş saçınıza yumuşak ve parlak görünümünü geri kazandırabilir.

Uygulama

  • Saçınızdaki yağı karbonatla temizlemek kolaydır ve bunu uygulayabileceğiniz birden fazla metod vardır. Eğer şampuandan tamamen vazgeçmek istemiyorsanız bir miktar karbonatı bir topak büyüklüğünde sıkacağınız şampuanınızla karıştırabilirsiniz. Bu karışımı saçlarınıza yedirerek yıkamak aşırı yağlanmayı azaltacaktır.
  • Bir çorba kaşığı karbonatı bir bardak suya karıştırarak da saçınıza uygulayabilirsiniz. Eğer kalın telli ya da kıvırcık saçınız varsa daha fazla karbonata ihtiyacınız olacaktır. Karbonatı suyla macun kıvamına getirin ve yağlanmanın en yoğun olduğu tepe bölgesinden başlayarak saçınıza uygulayın. Birkaç dakika beklettikten sonra saçınızı durulayın. Bu metodu her gün kullanmaktan sakının, haftada birkaç kez kullanabilirsiniz.
  • Sabahları aceleniz varken, ufak bir miktar karbonatı saçınıza serpip masajla yedirerek yağlı görünümü kamufle edebilirsiniz.

Potansiyel

Eğer şampuansız devam etmeyi ve karbonat kullanmayı tercih ederseniz sonuçları gözle görünür derecede almaya başlamanız 6 hafta kadar sürebilir. Sadece birkaç yıkamayla saçınızın hala yağlı olduğunu düşünüp vazgeçmeyin. Bu sağlıklı rutinin işe yaraması zaman alacaktır. Sabırlı olursanız saçınızın ipeksi ve güçlü hale geldiğini göreceksiniz.

Faydaları

Şampuan son derece pahalıdır ve saçınızı yağlandırır, yağlı saçlardan kurtulmak için daha çok şampuan alıp daha çok para harcarsınız. Karbonat ise çok daha ucuzdur ve haftada sadece birkaç kez kullanacağınız için bir şişe şampuandan çok daha uzun süre dayanır.

Karbonatla karıştırılabilecek diğer malzemeler

Aşırı yağlanmayan sağlıklı saçlar için karbonatla birlikte başka bazı doğal malzemeler de kullanabilirsiniz. Karbonatı saçınıza uyguladıktan sonra sirke ile saçınıza ışıltı ve yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Karbonat karışımınıza limon suyu, vanilya gibi hoş kokulu malzemeler ilave edebilirsiniz, böylece saçınız yağdan arındığı gibi geride hoş bir koku da kalır. Bunların yanı sıra saçınızı yıkarken biberiye ve adaçayı gibi bitkiler de kullanabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Kategori: Bitkisel bakım, Bitkisel saç bakımı, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir