Yağlı saçlar için şampuan çeşitleri

0
Yağlı saçlar
Yağlı saçlar için şampuan

Cilt bakımı ve vücut bakımı içerisinde en zoru sanırım ki yağlı saçlara sahip olmak. Bakımı oldukça zaman ve emek isteyen yağlı saçlara sahip olmayı hiç kimse istemez. Hemen hemen her gün saçları yıkamak, şekil vermek ve ilgilenmek yağlı saçlara sahip kişilerin alışılagelmiş rutin işleri arasında ilk sırada yer alıyor. Yağlı saçların bakımı diğer saç tiplerine göre oldukça zor ve zahmetli. Bazen genetik olsa da yağlı saçlardan kurtulmak kişinin elinde olan bir durumdur. Saçları sık yıkamaktan kaçınmalı, saçlarla pek oynamamalı, duş esnasında fazla sıcak su kullanmamalı ve yağlı saçlar için özel şampuan seçimi yapılmalıdır. Peki yağlı saçlar için şampuan çeşitleri nelerdir ve şampuan seçiminde nelere dikkat edilmelidir diyorsanız işte size sorunuzun cevapları.

Yağlı saçlar için şampuanlar

 • Prozinc Şampuan: Prozinc genellikle eczanelerde bulabileceğiniz ve doktorlar tarafından yağlı saç tiplerine özel önerilen şampuandır. Prozinc şampuan yağlı saçlar için mükemmel sonuçlar yaratıyor. Düzenli olarak kullanıldığında kepeği ve saçtaki yağlanmayı önlemede oldukça faydalı bir şampuandır. Prozinc ile saçlarınızı iki kez şampuanlamanız ve ikinci defada saçlarınızı 5 dakika kadar şampuanlı bir şekilde bekletmeniz gerekiyor.
 • Opalis Krem Şampuan: Yağlı saçlar için şampuan çeşitleri arasında yer alan bir diğer şampuan ismi ise opalis krem şampuan. Opalis ekstra sebum düzenleyici olarak saçlarınızı mükemmel bir değişime uğratacaktır.
 • Duru : Yağlı saç tipine sahipseniz mutlaka saç tipinize uygun bir şampuan seçimi yapmanız gerekiyor. Eminim ki bunun için birçok şampuan denemiş olabilirsiniz. Saçlarınız için aradığınız çözümü bulmak biraz da saç yapınıza göre değişiklik gösterebilir. Duru Şam şampuanın yağlı saçlara özel olarak üretilmiş olan serisini de deneyebilirsiniz. Yağlı saçlara bakım yaparak, saç yağlanmasını önlemek için iyi bir çözüm yaratmaktadır.
 • İpek: Şampuan kullanmak kadar doğru kullanmak ta önemlidir. Özellikle yağlı saçlara sahipseniz saçlarınızı en az iki kez şampuanlamanız gerekiyor. Kullanabileceğiniz şampuan seçenekleri arasında İpek yağlı ve ince saçlar için şampuan da yer alıyor. Yağlı saçlar için şampuan ararken mutlaka şampuanların üzerinde yağlı saçlar için yazısının olmasına özen göstermeniz gerekiyor.
 • Rejoice: Yağlı saçlar için Rejoice besleyici bakım serisini de deneyebilirsiniz.
 • Organix: Mutlaka denemeniz gereken şampuanlar arasında ilk sıralarda yer alan seçeneklerden birisi de organixtir. Birçok serisi bulunan organix saçtaki yağlanmayı, kırılmayı ve cansızlığı önlemek için etkili bir şampuandır. Saçınıza göre istediğiniz seriyi seçebilir ve kullanabilirsiniz.
 • Bioxcin Forte: İçerdiği vitaminler sayesinde saçtaki yağlanmayı önler ve saçlara canlılık kazandırır. Ayrıca Bioxcin saç tellerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Bioxcin şampuanın en önemli özelliği ise saçlı derideki sebum salgısını düzenleyerek yağlanmayı azaltmaya sağladığı büyük etkidir. Yağlı saçlar için şampuan çeşitleri arasında yer alan etkili seçeneklerden biridir.
 • Blendax: Yağlı saçlarınız için blendax yağlanmayı dengeleyici ve dolgunlaştırıcı şampuan seçeneğini deneyebilirsiniz. İçerdiği limon ve yeşil çay esansları sayesinde saçınızı derinlemesine temizleyerek, saçlarınızı dolgunlaştırma açısından da büyük fayda sağlamaktadır.
 • Organicum: Bu şampuan saç derinizi yenileyerek yağlanma, kepeklenme, egzama vb. sorunlara çözüm bulmaktadır. Organik hidrosolün sayesinde içerdiği vitamin ve mineraller kısa zamanda etki yaparak saçtaki yağlanmayı azaltıyor.

Yağlı saçlar için şampuan seçimi

Yağlı saçlar için şampuan seçimi yaparken şampuanınızın sert kazıyıcı özellik taşımamasına dikkat edin. Ayrıca yağlı saçlar için şampuanın yanı sıra saç kremleri de kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra saçlarınızı fön ile kurutmaktan uzak durun. Çünkü ısı yağ salgısını tetiklemektedir.

Ayrıca yağlı saçlar için sizlere önerebileceğimiz bir diğer şampuan çeşidi ise Rausch Deniz Yosunu Yağ Giderici Şampuandır. İçerdiği deniz yosunu ve atkuyruğu sayesinde saç derisindeki yağ dengesini düzenleyerek, yağlı saçları canlandırarak, saçların güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Rausch şampuan saçlara canlılık ve doğal parlaklık kazandırmaktadır.  Şampuanı kullanım esnasında 1 dakika saçınızda bekletmeniz yeterli olacaktır.

Saçlarınızın yağlı olması sizi oldukça rahatsız eden bir durum biliyoruz. Artık şampuanlara harcadığınız yüksek miktarlardan da bıkmış olabilirsiniz. Bu nedenle sizlere evinizde hazırlayabileceğiniz kolay bir şampuan tarifi vereceğiz. Yağlı saçlara sahipseniz mutlaka bu şampuanı denemelisiniz.

Malzemeler

 • Yarım litre soğuk su
 • Isırgan otu
 • 2 yumurta sarısı
 • 1 limon suyu
 • 5 damla limon yağı
 • 1 tatlı kaşığı bitkisel şampuan

Hazırlanışı

Yarım litre soğuk suyun içerisine 5 yemek kaşığı ısırgan otunu ince şekilde keserek ekleyin. Kaynayana kadar ocakta bekletin ve 15 dakika kadar demledikten sonra süzün. Başka bir kabın içerisinde 1 limonun suyunu sıkın 2 yumurta sarısı ile birlikte iyice karıştırın. Karışımın içerisine limon yağı, bitkisel şampuan ve ısırgan otu ile hazırladığınız suyu da ilave edin. Daha sonra hazırladığınız şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Yağlı saçlar için şampuan seçenekleri arasında sizlere verebileceğimiz bilgiler bu kadar. En önemlisi de yağlı saçlara sahipseniz, saçlarınızı fazla ısıya maruz bırakmamaya, elinizle fazla oynamamaya ve mümkünse çok sık yıkamamaya gayret etmeniz gerektiğidir. Saçlarınızı ne sıklıkta yıkarsanız o kadar çabuk yağlanacaktır. Mutlaka saç tipinize uygun bir şampuan ve saç kremi seçmelisiniz. Saçlarınıza çok fazla kimyasal işlem uygulamaktan da uzak durmaya çalışın. Sizlere önerdiğimiz şampuanları en az 1 ay kadar kullanın ve sürekli olarak kullanmaya da gayret edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.